GELECEĞİMİZE YATIRIM YAPMAK


Koçluk yaparken en büyük motivasyonlarımdan bir tanesi programın sonunda danışanlarımdan “kendim ve geleceğim için yaptığım en güzel yatırım oldu” ifadesini veya benzerlerini duymaktır. İlk seansta ektiğimiz tohumlar programın devamında sulanıp güneş ışığı ile beslenince meyve vermeye başlar.

Kendinize ve geleceğinize yatırım yapmak için kaç yaşında olduğunuzun bir önemi yok. Danışanlarım arasında öğrenciler ve emekliler de var. “Ben koçluğu sadece üst düzey şirket yöneticilerine sunulan bir hizmet sanıyordum” cümlesini de sık duyarım, özellikle de hafta sonu yaptığım ücretsiz koçluk görüşmelerinde. Beraber ekeceğimiz tohumların büyümesi için elinden gelenin en iyisini yapmaya niyet eden herkes bu hizmetten yararlanabilir. Elbette biraz zaman ve para ayırmanız gerekiyor, ama daha önemli olan istekli ve disiplinli olmaktır.

Eylem adımlarına önem veren bir sistem uyguluyorum. Bazı konuları sabaha kadar konuşsak da hiçbir şey eylemin ve deneyimin yerini tutmayacaktır. Elbette bize hizmet etmeyen olumsuz tarzdaki düşünce ve inançlarımızı tespit edip bunları dönüştürücü çalışmalar yapıyoruz ama aynı zamanda isteklerimize kavuşmamızı sağlayacak strateji, plan ve eylem adımlarını da belirliyoruz. Denge çok önemlidir, olumlu düşünme ve eylem arasında dengeyi kurabilirseniz başarıyı daha kolay yakalayabilirsiniz.

Kullanmadıklarımızın bize yararı yoktur, potansiyelimizi ortaya çıkarmak demek sadece yeni bilgi ve deneyimler edinmek değildir. Bazen daha çok, zaten sahip olduklarımızın farkına varmak ve onları kullanmaktır. Sadece çoğu zaman nereden başlayacağımızı bulmakta zorlanabiliriz. Bu gibi durumlarda koçlukta olduğu gibi dışarıdan objektif bir bakış açısı çoğu zaman işe yarar. Sahip olduklarımız, değerli bir amaca yönlendirildiğinde hayatımızdaki anlam duygusu artar.

Biz hepimiz daha iyi olduğumuzda, yaratıcılığımızı değerimizin bilindiği ortamlarda kullandığımızda dünya daha güzel bir yer olacak. Her güne umutla başladığımızda ve gün boyunca elimizden gelenin en iyisini yaptığımızda, ektiğimiz tohumların meyveleri yeşerecek.

Koçluk almak için zamanınız veya bütçeniz müsait değişse kitaplarımı ve web sitemdeki yazıları okumanızı önerebilirim. Gerçek bir değişim ve mutluluk yolculuğunu anlatıyorlar. Sizin de kendi kitabınızı yazmanızı çok isterim. Herkesin hayatı ilginçtir ve diğer insanlara faydası dokunabilecek deneyimlerle doludur. Kitabınızı yayımlamanız gerekmiyor, hatta tamamını bitirmeniz bile.

Kitabınızın ismini belirleyin, güzel bir kapak resmi düşünün, sonra da sizin yaşam yolculuğunuzu özetleyen kısa bir arka kapak yazısı yazın. İsterseniz [email protected] adresine gönderin, keyifle incelerim. Daha sonra zamanınız olduğunda kitabın içini yazmaya başlarsınız.

Mutluluğun ve değişi önündeki engellerden birisi sürekli bahaneler üretmektir. Bunu yenmenin yöntemi her bahaneye karşılık neden yapmak istediğinize dair en az 2 neden bulmaktır. Ne kadar çok bahane o kadar çok yapmak için neden. Bu şekilde bahanelerinizi yenebilir ve harekete geçip devamını getirebilirsiniz.

Hayatınız ve siz bahanelerinizden çok daha değerlisiniz. En sık karşılaştığımız bahaneler, nereden başlayacağımı bilmiyorum, ben yapamam ve uzun sürebilir şeklindedir. Nereden başlayacağınıza dair önerilerimin bir tanesini bu yazıda paylaştım, kendi kitabınızı yazmaya başlayın.

Yapamam bahanesini alt etmenin en etkili iki yöntemi bugüne kadar yaptıklarınızı ve başardıklarınızı listelemek ile yapmak için çok sayıda neden bulup yazmak olabilir.

Uzun sürebilir diyenler için tek tavsiyem ise şu şekilde: Evet haklısınız, uzun sürebilir, o halde başlamak için en uygun gün bugündür.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.