GELECEĞİMİZ BUGÜNÜMÜZÜ BELİRLİYOR OLABİLİR Mİ?

GELECEĞİMİZ BUGÜNÜMÜZÜ BELİRLİYOR OLABİLİR Mİ?

GELECEĞİMİZ BUGÜNÜMÜZÜ BELİRLİYOR OLABİLİR Mİ?

Zamanı düz bir çizgide algıladığımızda önce geçmiş vardır, sonra bugün gelir, en son sırada ise henüz yaşanmamış olan gelecek vardır. Sebep sonuç ilişkisi ve mantık ile düşündüğümüzde geçmişimiz belli ölçülerde bugünümüzü ve geleceğimizi etkiler, diğer yandan gelecek henüz yaşanmamış olduğu için bugün üzerinde bir etkisi olamaz.

Buna farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum bugünkü yazımda. Gelecek dediğimiz şey aslında ihtimallerden ibarettir, farklı seçimlerle farklı bir geleceğin kapısını aralar ya da kapatırız. Koçlukta ve kişisel gelişimde hayal kurmanın öneminden bahsedilir. Hayal kurmak aslında bugünde yaptığınız bir şeydir, diğer yandan hayaliniz bugünde değil gelecekte geçmektedir.

Bir insan istediği şeylerin hayalini kurarak kendisini motive edebiliyorsa, daha umutlu olabiliyorsa seçeneklerini fark etmesi, fırsatları yakalaması daha kolay olacaktır. Bu nedenle hayallerimizle oluşturduğumuz geleceğimiz belli ölçülerde bugünümüzü belirliyor diyebiliriz.

Hep derler ya ne istediğine dikkat et, gerçek olabilir ya da benzer şekilde iyi düşün, iyi olsun. Bu cümlelerin geleceğe uzanarak bugünü şekillendirme ile ilgili olduğuna inanıyorum.

Elbette hiçbir şey sadece düşünerek ve hayal ederek olmuyor, emek vermek ve sabırlı olabilmek de bütünün önemli parçaları. Diğer yandan bizi bekleyen güzel bir geleceğe inandığımızda ve zaman zaman onu düşündüğümüzde her şey çok daha kolay gerçekleşiyor sanki.

O halde gelin bugün bizi heyecanlandıran bir gelecek hayali kuralım ve bırakalım bugünümüzü şekillendirmeye başlasın. Gözlerinizi kapatın ve size iyi geleceğine emin olduğunuz bir hayalin içine dalın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş