GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRMEK


Cuma günü eşim Özge çok güzel bir yazı kaleme aldı (Resmi Facebook Sayfasından veya web sitesinden ulaşabilirsiniz). Yazı, gelecek hakkındaki beklentilerimizin bugünü şekillendirmesi hakkındaydı. Bugün bu konuya katkıda bulunmak istiyorum.

Gelecek hakkında olumlu beklentilerimiz olduğunda bugünümüzü daha keyifli geçiririz. Gelecek hakkında olumlu düşünebildiğimizde daha pozitif hislere sahip oluruz.

Peki, bir insan gelecek hakkında olumlu beklentiler oluşturmak için neler yapabilir? Konuyu ikiye ayırmak gerekiyor sanırım; dışsal faktörler ve içsel faktörler, yani benim elimde olmayanlar ve benim elimde olanlar şeklinde.

Bugün yapmanızı istediğim bir egzersiz var. Bugünü daha keyifli ve olumlu yaşamak için gelecek ile ilgili hangi olumlu beklentilere ihtiyacınız var? Lütfen düşünün ve yazın. Daha sonra bu beklentilerin gerçekleşmesi için sizin neler yapabileceğinizi düşünün (içsel faktörleri devreye alın). Atacağınız ilk adımları da planlayın.

Örnekler üzerinden gidelim. Bugünlerde kendinizi daha iyi hissetmek için gelecekte para durumunuzun daha iyi olacağı beklentisine ihtiyacınız varsa giderlerinizi azaltmaya çalışın, tasarruf yapmaya başlayın ve doğru yatırımlar için destek alın.

Bugünlerde kendinizi daha iyi hissetmek için gelecekte daha sağlıklı olacağınız beklentisine ihtiyacınız varsa sağlıklı beslenmeyi, düzenli egzersizi hayatınıza yerleştirin ve kötü alışkanlıklarla vedalaşın.

Bugünlerde kendinizi daha iyimser hissetmek için gelecekte sizi mutlu eden bir ilişkiniz olacağı beklentisine ihtiyacınız varsa ve eğer bir ilişki içindeyseniz bu ilişkiyi daha iyi hale getirmek için elinizden geleni yapmaya başlayın, bir ilişkiniz yoksa bu kişi ile nerede karşılaşabileceğinizi düşünün ve orada olmaya çalışın.

Kendinizi daha iyi hissetmek için daha iyi bir işte çalışacağınız beklentisine ihtiyacınız varsa bu beklentiyi yaratmak için mevcut işinizden ayrılmadan sanki ayrılacakmış gibi iş aramaya başlayın, bağlantılarınızı devreye sokun, daha farklı neler yapabileceğinizi düşünün.

Geleceği şekillendirmek demek olumlu düşünce ile olumlu eylemi birleştirmek demektir, olumlu eylemler olumlu düşünceleri harekete geçirir ve gelecek hakkında daha iyimser beklentilere sahip olmamızı sağlar.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.