Yakın zamanlarda başarılı mucit ve işadamı Elon Musk’ın hayatını konu alan Geleceği İnşa Eden Adam isimli kitabı okudum, güzel bir kitap, herkese tavsiye edebilirim. Sonrasında Elon Musk Ülkemizi ziyaret etti ve Anıtkabir önünde çektirdiği fotoğraf ile çok daha popüler oldu. Bugün Elon Musk’ı başarıya götüren faktörleri kişisel gelişim anlamında ele alıp size sunmak istedim. Bizler de onun bazı yaklaşımlarından yararlanabiliriz.

Her şeyden önce pek çok başarılı insan gibi Elon Musk da onlarca defa başarısızlıkla yüzleşmiş, pes etmemiş ve devam etmiş. Ben hep bunu görüyorum, iyi noktalara gelip değişik şeyler yapan insanların devam etme konusundaki motivasyonları çok yüksek, bu da bir ölçüde amaçlarından kaynaklanıyor, yeterince güçlü bir amacınız varsa kolay kolay pes etmiyorsunuz. Elon Musk hatalarından ders çıkarıp daha iyisini yapma gayretinde olmuş hep. Bunu yaparken de kendisini çok hırpalamamış, bir şekilde olaylara biraz espri katarak yaklaşmayı başarabilmiş.

Büyük hayaller kurmuş hep Elon Musk, diğer yandan bu hayalleri planlara dönüştürmüş ve küçük adımlar atmış, aşama aşama ilerlemiş.

Öğrenmeye ve kendisini geliştirmeye çok inanan bir insan Musk, bu nedenle çok sayıda kitap okuyor, uzmanlarla görüşüyor ve internet üzerinden araştırmalar yapıyor. Roket bilimini bu şekilde birkaç yılda öğrendiğini iddia ediyor kitapta.

Ayrıca hep çok çalışmanın önemine vurgu yapıyor. Sadece mesai saatleri içinde çalışarak daha önce hiç yapılmamış şeylerin başarılamayacağını söylüyor ki ben de kendisine bu konuda katılıyorum. Büyük bir hayaliniz varsa her şeyden önce çok çalışmaya hazır olmalısınız. Yaptığınız işi seviyorsanız çalışıyor gibi hissetmezsiniz ayrıca.

Musk’ın hikayesinde güzel olan şey şu bence; bir şeyi başarmak istediğinizde, çok çalıştığınızda, pes etmeyip devam ettiğinizde eninde sonunda kapılar açılıyor ve siz hedefinize doğru ilerliyorsunuz.

Çok çalışmaya hazırsanız sizin de hayalleriniz gerçek olabilir, elbette bunun dışında da faktörler var ama bence en önemlisi bu.

Başarı sizinle olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Yeni videolarımı Youtube kanalıma abone olarak takip edebilirsiniz.