GEÇMİŞİN YÜKLERİNDEN ARINMAK

GEÇMİŞİN YÜKLERİNDEN ARINMAK

Geçtiğimiz günlerde bir yarına not paylaşmıştım, “geçmişteki hatalarımız için geleceğin fırsatlarını heba etmemeyi seçmek ve karar alırken geçmişin yüklerinden arınıp bunun hafifliğini yaşamak hepimize iyi gelecek” şeklinde uzun sayılabilecek bir not idi. Okurlarım bu cümleyi biraz açmamı isteyince bugünkü yazım oluştu, umarım keyifle okur ve hayatınızda uygularsınız.

Hatalarımızı bir kere gözden geçirip onlardan gereken dersi aldıktan sonra tekrar tekrar aynı şeyleri düşünmek inanın ilave bir şey katmıyor bizlere. Üstelik bir insan sürekli olarak hatalarını veya başarısızlıklarını düşünürse başarıya da ulaşamaz.

Geleceğinizin geçmişinizden farklı olmasına izin veriyorsanız doğru yerdesiniz derim bazen danışanlarıma. Farklı ve daha güzel bir gelecek, yönümüzü geçmişe değil geleceğe çevirerek ve olabildiği ölçüde anda kalarak oluşturulabilir.

Pek çok insan anda kalmayı başaramadığı için ve özellikle de geçmişte bir yerlere takılı kaldığından dolayı karşısına çıkan fırsatları değerlendiremiyor, hatta fırsatın farkına bile varmıyor çoğu zaman.

Tekrar söylüyorum, geçmişte herhangi bir konuda yaşamış olduğunuz deneyimlerin sizi sınırlamasına izin vermeyin, bu kendinize yapabileceğiniz büyük bir kötülük olur sadece. Konu ister ilişkiler olsun ister iş hayatı veya daha farklı bir konu geleceği bütün ihtimalleri ile objektif bir şekilde karşılayabilmek önemlidir. Önyargı ile yaklaştığımız bir gelecek bizi de mutlu etmeyecektir. Kırk kere söylersen olur misali acaba kendinize geleceğiniz ile ilgili olarak neler söylüyorsunuz?

Hepimizin biraz daha fazla hafif hissetmeye ihtiyacı var, bu her şeyden önce kendimizi affetmek ve kendimizle barışabilmek ile mümkündür. Kendisiyle derdi olanın dünya ile veya hayat ile derdi de kavgası da bitmeyecektir.

Eğer geçmişin yüklerinden arınmayı gerçekten istiyorsanız bunu yapabilirsiniz, gerçekten istiyor musunuz, yoksa yaratmış olduğunuz konforsuz konfor alanında kalmak size daha cazip mi geliyor?

Korkularınız olduğunu biliyorum, benim de var, diğer yandan korkularımızın ötesinde hepimizi muhteşem bir hayat deneyimi bekliyor.

Gelin bugün o deneyime doğru bir adım atalım, ne kadar küçük olduğu da önemli değil.

Sevgi ile kalın

Paylaş