GEÇİCİ OLARAK KENDİ HAYATIMIZI YÖNETMEK

GEÇİCİ OLARAK KENDİ HAYATIMIZI YÖNETMEK

İnsanın kendi hayatına biraz dışarıdan objektif bir şekilde bakması önemlidir, bu sayede hangi şeylerin değiştirilmesinin daha iyi olacağını ve bunun nasıl yapılabileceğini daha kolay keşfederiz. Koçluk mesleği de pek çok farklı faydasının yanı sıra böyle bir bakış açısını içerir.

Bugün sizde hayatınızı biraz dışarıdan incelemenizi rica edeceğim, bunu nasıl yapabileceğinize dair de bir fikrim ya da önerebileceğim bir yöntem var.

Şimdi şöyle düşünelim, hayatınızın yöneticiliğine atandınız dışarıdan ve geçici olarak. Bunun için iyi de bir ödeme yapılacak size, bir sorumluluğunuz da olmayacak, tek yapmanız gereken durumu şöyle bir tespit edip, hangi alanlarda bir şeylerin değişmesi gerektiğini görmek ve bunun nasıl yapılabileceğine dair birkaç öneriden oluşan bir rapor yazmak.

Örneğin diyelim ki kendi hayatımın yöneticiliğine atandım dışarıdan geçici olarak; durumu tespit ediyorum, sağlık, iş hayatı, para durumu, aile ilişkiler, arkadaşlıklar, sosyal hayat, kendine zaman ayırmak, ilgi alanları ve hobiler gibi pek çok farklı alan var, durum nasıl onu belirliyorum öncelikle.

Sonra istersem bir notlandırma yapıyorum, düşük not verdiklerimi bir kenara ayırıyorum, yönetici olarak raporumda bu konulardan bahsedeceğim. Ayrıca bazı önerilerde bulunacağım, örneğin sosyal hayatını çok ihmal etmiş, 10 üzerinden 5 alıyor şu anda, mevcut bağlarını kuvvetlendirilmesi önerilmektedir gibi. Ya da iş güç ve para durumu iyi ama kendisini ve ailesini ihmal etmiş son dönemde, onlarla daha çok zaman geçirmesini ve beraber bir şeyler yapmak için planlı bir çaba içinde olmasını tavsiye ediyorum gibi.

Üşenmeyin ve yazın lütfen, sonra da hayatınızın gerçek yöneticisine yani kendinize zarf içinde teslim edin.

Değişik versiyonları da olabilir, bir yıl sonra kendinizi nasıl bir durumda görmek istediğinizi düşünüp onu da yazabilirsiniz. Bir yıl motivasyon açısından uzun bir süre olduğu için isterseniz bunu üç aylık olarak da uygulayabilirsiniz.

Önemli olan tek şey hayatımıza biraz dışarıdan bakıp olabildiğince objektif bir değerlendirme yapmak ve bunun neticesinde bir eylem planı oluşturmaktır.

Sonrası yine her zaman olduğu gibi bize kalmış, bir yerlerden başlamak gerekiyor ve burası güzel bir başlangıç olabilir diye düşündüm.

Sevgi ile kalın.

Not: Güçlü bir değişim dönüşüm programı olan Mutlulukla Değişim Programı’nın kış dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

 

 

Paylaş

Önerilen Yazılar