FAZLA İSTEMEK VE FAZLA ÇABALAMAK BİR ŞEYİN OLMASINI ENGELLER Mİ?

FAZLA İSTEMEK VE FAZLA ÇABALAMAK BİR ŞEYİN OLMASINI ENGELLER Mİ?

Zor bir soru gerçekten, kesin bir cevabım yok, sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim. Pek çok konuda bir denge anlayışından yanayım, sadece bu nedenle bile fazla istemenin veya fazla çabalamanın kişinin dengesini bozabileceğini düşünüyorum. İsteklerimizi bir saplantı haline getirmemeliyiz, bir bağımlılık oluşturmamalıyız. En güzel düşünce şekli şudur; benim zaten güzel bir hayatım var, isteklerim gerçekleşince daha güzel olabilir sadece.

Dolayısı ile benim görüşüme göre bir şeyin olmasını istemek son derece normaldir, diğer yandan sürekli bununla yatıp kalkmak sağlıklı olmayabilir. Benzer şekilde isteklerimiz için akılcı bir şekilde emek vermek de önemlidir, ama olmayacak bir şey için gereğinden fazla çaba göstermek de bir işe yaramayacaktır, bu ayırımları yapabilmek elbette çok kolay değil, benim bilgelik dediğim bir kavram var, biraz onun içine dahil etmek gerekir, gerçek yaşam bilgisi ve deneyimi gerekiyor.

İnsan çok fazla isteyince veya çılgın gibi çabalayınca olması mümkün şeylerin de önünü kesebiliyor bazen, bunu analitik olarak değil enerjisel olarak açıklamak daha kolay, bu durumlarda bir şeyin olmasından ziyade olmaması durumundaki korkumuza odaklandığımız için istemediğimiz durumu oluşturuyoruz diyelim.

Aşırı beklenti içinde olmak, isteğimiz gerçekleştiğinde neler olacağına dair umutlarımızı değil, aksine gerçekleşmediğinde neler olacağına dair korkularımızı tetikliyor.

Akışta olmak diye bir terim var; akışta olmak sadece anda kalmak olarak açıklanırsa eksik olur bence; akışta olmak aynı zamanda bir isteğiniz için yapmanız gereken şeyleri yaptıktan sonra huzur içinde sabırla beklemek ve bunu yaparken de başka konulara odaklanabilmektir.

Çok fazla plan program yapmak veya aşırı analitik ve mantıksal düşünüp iç sesimizi dinlemeyi ihmal etmek akışta kalmayı engeller.

İsteklerinizle aranızda duran şey siz olabilirsiniz, buna dikkat edin lütfen. Yarattığınız baskıyı, stresi azalttığınızda pek çok şeyin yoluna girebileceğine şahit olacaksınız.

Sevgi ile kalın.

Not: Bir Bilge ile olan sohbetlerimizden oluşan Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş