FARKINDALIK ÜZERİNE

yeşil ve huzur

Kişisel gelişimde en çok üzerinde durulan konulardan birisi de farkındalıktır. Genel kabul edilen görüşe göre değişimin başlangıcı farkındalık olmaktadır. Çok basit olarak ifade etmek gerekirse farkındalık; kendimizi yakından tanımak ve neyi niye yaptığımızı anlamaktır. Eğer farkındalığınızı artırmak istiyorsanız kendinizle baş başa kalabileceğiniz bir zaman dilimi yaratın, mümkünse cep telefonunuz yanınızda olmasın, bir kağıt kalem veya laptopunuz ile hazırsınız.

Kendinize soracağınız farkındalık sorularını kendiniz belirleyebilirsiniz ve bu çalışmayı arada bir örneğin üç ayda bir tekrar yaparak farkındalığınızdaki gelişimi de izleyebilirsiniz. Bu konulara ilgi duyan bir arkadaşınız ile birlikte yaparak da ilerleyebilirsiniz, belki bu şekilde daha keyifli olur.

En zor sorular en basit gibi görünen sorulardır, bir örnek vermem gerekirse ben kimim sorusu bu tarz bir sorudur. Genellikle mesleğimizle cevap verme eğiliminde oluruz. Bu kez bir değişiklik yapalım, mesleğimizi ve kariyerimizi hariç tutarak cevaplayalım.

Ben kimim sorusuna doğrudan bir cevap vermek zor ya da anlamsız geldiyse bu başlıkla ilgili olabilecek başka soruları da gündeme alabilirsiniz. Örneğin ben bir insanın hayallerinin o kişiyi belli ölçülerde tanımladığına inanırım. Sizin hayalleriniz neler?

Eğer hayal kurmakta güçlük çeken bir kişiyseniz kim olduğunuzu tanımlamakta kullanabileceğiniz daha farklı sorular da bulunabilir, örneğin beni ne mutlu eder veya ben nelerden keyif alıyorum gibi.

Kimlik ile ilgili sorulardan sonra hayatta durduğunuz yer ile ilgili bazı sorular yöneltebilirsiniz. Ben şu an neredeyim ve nereye gitmek istiyorum? Buna ilişkin bir zaman tahminim var mı?

Gördüğünüz gibi soruları çoğaltmak elbette mümkün, daha önemli olan ise kendimize zaman ayırıp kendimiz ve hayatımız hakkında zaman zaman biraz düşünmektir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar