FARKINDALIĞI ARTIRMAK VE FARKINDALIK TUZAĞI


Kişisel gelişimle ilgili konu başlıkları arasında en önemlilerinden birisi hiç kuşkusuz farkındalıktır. Koçlukta da farkındalık çok önemli bir yer tutar. Peki, niye böyledir? Koçlukta amacımız kişinin potansiyelini ortaya koymasını sağlamaktır. Bir insan ancak kendisini fark ettiği zaman potansiyelini kullanmaya başlayabilir ve hayatını istediği şekilde yaşamaya başlayabilir.

Mutlulukla Değişim Programı’nda yaptığımız çalışmaların belli bir kısmı özellikle de başlangıçtaki çalışmalar genellikle farkındalık üzerinedir ve farkındalığı artırmaya yardımcı olur. Burada bir seans yapmadığımıza göre size konunun özü hakkında düşüncelerimi iletebilirim sadece.

Farkındalık yolculuğunda öncelikle değerlerimizi keşfetmemiz gerekiyor, bizim hayatımızı yöneten değerler hangileri? İnsanların değerleri birbirine benzer ancak daha önemli olan bu değerlerin sıralamasıdır. Bir örnek vermem gerekirse saygı görmeyi hepimiz isteriz, ancak bu herhangi bir kişi için listenin ilk sırasında yer alırken bir başka kişinin sıralamasında güven birinci olabilir.

Daha sonra değerlerimize ne kadar uygun bir yaşam sürdüğümüzü sorgulamak gelir. Farkındalık yolculuğunda önemli bir aşamadır. İşimiz, ilişkilerimiz, kendimize olan davranışlarımız değerlerimizi ne ölçüde yansıtıyor? Saygı derken kendimize saygı gösteriyor muyuz, içinde yaşadığımız bedenimize ne ölçüde saygılıyız, ruhumuzu beslemek için neler yapıyoruz?

Büyük ve önemli değişimler hep içeriden başlar, farkındalık yolculuğunun önemli aşamalarından birisi de bu basit gerçeği anlamak ve özümseyebilmektir. Kişi kendisini tanıdıkça kendini konumlandırması farklılaşır ve bu ilişkilerine yansır.

Kendisinin farkında olan bir insan başka insanlara da bunu hissettirebilir ve başarılı şekilde iletişim kurar, ilişkileri sağlam olur.

Farkındalık yolculuğunun bir başka aşaması ise doğru tespit ve teşhislerde bulunmaktır. Dışarıdan objektif bir bakış açısının varlığı bu anlamda çok yardımcı olur.

Özetlemem gerekirse kişisel gelişim, değişim, dönüşüm her ne ad verirseniz verin bütün bu yolculukların başlangıcında farkındalık yatar. Kişinin istekleri ile arasında duran şey çoğu zaman kendisinden başka bir şey değildir. Bunu anlamaktır bazen farkındalık.

Farkındalığını artıran insan güçlü ve zayıf yönlerini bilir, değerlerine uygun bir yaşam sürmeye çalışır, bir hayat amacı belirler ve sorularının cevaplarını almaya başlar. Olduğumuz kişi ile olmak istediğimiz kişi arasındaki mesafeyi kapatmanın ilk adımı farkındalığımızı artırmaktır.

Yazının başlığında farkındalık tuzağı da var. Farkındalık tuzağı bana göre şu demek: Biliyorsunuz, anladınız ama bir türlü hayata geçiremiyorsunuz. İşte bu noktada da danışanlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum. Eyleme geçmediğiniz zaman farkındalığınız sizi mutsuz yapma potansiyeline sahiptir. Hayatını Seç isimli kitabım farkındalık elde etmek, Hayatını Değiştir isimli kitabım ise eyleme geçmek için size yardımcı olabilir. Bugünkü yazı çok uzadı, farkındalık tuzağı ve eyleme geçme konularını ayrı bir yazıda ele almak daha doğru olacak.

Sevgi ile kalın.

Not: Farkındalık artırıcı çalışmalar ve eyleme geçişte yaşadığınız tıkanıklar için Mutlulukla Değişim Programı’ndan yararlanabilirsiniz, bilgi için [email protected] adresine mail atmanızı rica ediyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 − twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.