FARKINDA OLDUĞUN HALDE ÜZERİNDE DÜŞÜNMEDİKLERİN


Cumartesi akşamı yayımlamış olduğum Yarına Not’tan devam edelim: “Farkında olduğun halde üzerinde düşünmediklerin, işte aradığın sır bu.” Çoğu zaman tüm farkı yaratan da budur.

Farkında olup geçiyor muyuz, yoksa gerçekten hak ettiği kadar üzerinde düşünüyor muyuz? Bugün herhangi bir mutsuz insana gidip niye mutsuz olduğunu sorsanız size muhtemelen 3-5 neden sıralayacaktır.

Diğer yandan, biraz derine indiğinizde, çoğu zaman, üzerinde yeterince düşünmediğinizi fark edersiniz. Oysa mutsuzluk ciddiye alınması gereken bir konudur, üzerinde düşünülmeli ve eylem planı hayata geçirilmelidir.

Bugün bir liste yapmanızı istiyorum sizden, farkında olduğunuz ancak bir türlü detaylı düşünmeye zaman ayıramadığınız konuları listeyin. Sonra onları tek tek ele alın, her hafta birisi üzerinde detaylı olarak düşünün, eminim çıkış yolları bulacaksınız.

Koçlukta yaptığımız şeylerden birisi de budur, kişinin aslında bir ölçüde farkında olduğu ama derin düşünmek için zaman ayırmadığı konuları belli bir program çerçevesinde sırası ile ele alırız. Odaklanarak yapılan bu çalışma bize güzel açılımlar sağlar.

Eğer zamanınız ve bütçeniz müsait ise koçluk alarak hayatınızın stratejik alanları üzerinde ilerleyebilirsiniz, durumunuz buna uygun değilse kişisel gelişim kitapları okuyarak bunu yapmayı deneyebilirsiniz. Kitapları sadece okumayın lütfen, belirtilen egzersizleri de yapmaya çalışın. Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarım bu anlamda mutlaka yararlı olacaktır.

Hayat ikiye ayrılıyor, operasyon alanı ve strateji alanı. Bizim için önemli olan ama acil olmadığı gerekçesi ile ertelediğimiz pek çok şey strateji alanında yer alıyor. Farkında olduğumuz halde üzerinde yeterince düşünmediklerimiz gibi.

Bugünden itibaren bir değişiklik yapın ve her günün yarım saatini stratejiye ayırın. Kendiniz, hayatınız, mutluluğunuz ve yapmak istedikleriniz üzerinde düşünün, farkındalıklarınızı üzerinde düşünerek artırın ve sonrasında küçük de olsa bir adım atın. Üzerinde düşünülmüş farkındalıklar olumlu eylemlerle birleştiğinde mutluluk ve başarı neredeyse kaçınılmazdır.

Hepinize güzel bir hafta diliyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.