Yeni bir yıl geliyor. Danışanlarımla ve isteyen diğer kişilerle yılbaşı özel çalışması yapıyoruz. Bu çalışmalarda fark ettiğim genel bir hususu sizlerle de paylaşmak istiyorum. 2017 yılında isteklerinizi ve hayallerinizi gerçekleştirmeye başlamak istiyorsanız belki de en çok dikkat etmeniz gereken konu bu olabilir.

Dünyayı yeniden keşfetmeye gerek olmayabilir pek çok durumda. Ne istediğinizi biliyorsunuz, ne yapmanız gerektiğini de biliyorsunuz o halde niye yapmıyorsunuz? Bunun elbette kişi özelinde farklı nedenleri var, burada bir seans yapmadığımıza göre size nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm ve aklıma ilk kitabımda da yer vermiş olduğum bir konu geldi.

Önce isteklerinizi yazın, sonra da 2017 yılında bu isteklerinizi gerçekleştirmek için neler yapacağınızı sıralayın, en son olarak da isteğinizin gerçekleşme oranını yüzde kaç olarak gördüğünüzü yazın.

Eğer %80, 90 civarında bir gerçekleşme ihtimali görüyorsanız muhtemelen gerçekleşecektir zaten. Eğer oran bunun altındaysa farklı bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Bir insan bildiği şeyleri niye yapmaz isteklerine ulaşmak için, motivasyonu düşük olabilir, isteğini hak etmediğini düşünüyor olabilir, örnekleri çoğaltmak elbette ki mümkün.

Motivasyonu yükseltmek için nedenlere odaklanın, güçlü nedenleri olan kişiler daha kolay motive oluyorlar bu nedenle bir şeyi istediğinizde, istek listenize yazdığınızda bu şeyi neden istediğinize dair 15-20 madde yazmaya çalışın.

Hak etmek ile ilgili de basit bir yazı egzersizi yapın, yılbaşına kadar olan sürede her akşam 5 dakikanızı ayırmanız yeterli, neyi hak ettiğinizi düşünüyorsanız oturun ve üşenmeden yazın lütfen.

Güçlü nedenler ortaya koydunuz, hak ettiğinize de inanıyorsunuz şimdi bildiğiniz şeyleri uygulayarak istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

Hayattan keyif almayı, gülmeyi, rahat olmayı da ihmal etmeyin lütfen, bu kendinizde yapacağınız bir değişiklik olsun, emin olun isteklerinize ulaşmanızı da kolaylaştıracaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Yılbaşı özel çalışması hakkında bilgi almak için mert@mertcuhadaroglu.com adresine mail atabilirsiniz. Kişiye özel bir çalışmadır.