EYLEMİN GÜCÜ VE ÖNEMİ


Eyleme geçmediğiniz sürece başarısız olamazsınız, diğer yandan eyleme geçmeden başarmanız da mümkün olmaz. Yapmanız gerekenler konusunda bir farkındalığa sahip olmak güzel bir ilk adımdır, diğer yandan tek başına yeterli değildir. Yapmayı bilmek ile yapmak arasındaki mesafe bazen uzun bir mesafedir.

Eyleme geçmek konusunda başlangıçta kendinizi biraz zorlamanızı tavsiye ederim. Sabahları erken kalkmak ve günün koşturması başlamadan önce kendinize biraz zaman ayırmak çoğu zaman daha güzel bir gün geçirmenizi sağlar. İlk bir hafta kendinizi biraz zorlayarak bile olsa normalden yarım saat erken uyansanız elde edeceğiniz kazanımlarla bu yeni alışkanlığı sürdürmek kolaylaşır.

Hayatınızda bir fark yaratmak istiyorsanız ertelemeyi bırakıp belli konularda eyleme geçmelisiniz. Attığınız adımın ne kadar küçük olduğunun başlangıçta bir önemi yoktur.

Yapmak istediğiniz ancak eyleme geçmediğiniz konular sayıca fazla ise bir liste yaparak işe başlayabilirsiniz. Yapacak çok şey olması eyleme geçmemek için değil tam aksine eyleme geçmek için bir neden olmalıdır.

Daha sonra bir önceliklendirme yapın, listenizdeki maddelere ne kadar öncelikli olduklarına dair 10 üzerinden puan verin. 5 ve üzerindeki notları alan eylemleri bir kenara ayırın ve diğerlerini atın ya da başkalarına yaptırmanın bir yolunu bulun.

Sonra da listenin en tepesinde yer alan en öncelikli madde ile başlayın. Üst düzey yöneticiler de iş hayatında bu şekilde hareket ederler genellikle.

Önceliklerinizi doğru belirler ve eylem adımlarına sadık kalırsanız hayatınızı istediğiniz gibi yönetmeniz kolaylaşır.

Küçük şeyler yapılmadıkça çoğalır ve bir süre sonra o kadar büyürler ki onları hareket ettirmek zorlaşır. Bu nedenle yapmak istediklerimiz konusunda bir şekilde bir yerden başlamak önemlidir.

Yolun tamamını başlangıçta görmek zorunda değilsiniz, eğer ilk basamak aydınlıksa yürümeye başlayabilirsiniz. Otomatik bina içi aydınlatması gibi siz ilerledikçe yolun ilerisi aydınlanacaktır.

Bazen de kişi eylemlerinin karşılıksız kalacağını düşündüğü için harekete geçmez. Geçmiş geleceğe eşit olamayacağı için bunu bilmek mümkün değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey, isteğiniz doğrultusunda bir adım atmak, beklemek ve sonra yeni bir adım atmaktır.

Aslında eylemlerin karşılıksız kalması diye bir şey yoktur, her durumda bizi zenginleştiren bir şeyler öğrenebiliriz.

Koçluk çalışmalarımın yoğun olduğu yakın bir dönemde bir günde 10 tane yeni yazı hazırlamam gerekiyordu. Bütün bir gün bunu nasıl yapabileceğimi düşünebilirdim. Bunun yerine kalemi kağıdı elime alıp ilk yazıya odaklandım, sonra diğerine. 10 saat içinde 10 tane yeni yazı yazmıştım.

Eyleme geçmeyi engelleyen nedenlerden sonuncusu ise yarına ertelemektir. Daha kaç tane yarınımız olduğunu bilmediğimiz bir hayatta çok anlamsız bir davranıştır aslında.

Unutmayalım ki harekete geçmediğimiz sürece sorunlardan kaçsak bile aynı zamanda fırsatları da kaçırırız.

Sevgi ile, farkındalık ile kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

four × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.