EYLEME GEÇMEK VE SÜRDÜRMEK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?

EYLEME GEÇMEK VE SÜRDÜRMEK İÇİN NEYE İHTİYACINIZ VAR?

Geçenlerde çok sevdiğim bir dostum ile sohbet ederken bana şunu sordu, “sence koçluk çalışmalarının en önemli yararı nedir? Biraz düşündüm; çok fazla yararı olduğunu düşünüyorum, farkındalıktan tutun da bir strateji geliştirmeye, yeni davranışları oluşturmaya kadar çok geniş bir yelpaze söz konusu. Motivasyon diye cevap vermeyi tercih ettim. Sonra da biraz açıklama yaptım, bugün bu kısa açıklamayı paylaşmak istedim sizinle.

Motivasyonu aracın benzini gibi düşünüyorum ben daha çok, benzin yoksa araba gitmiyor bir şekilde. Bu nedenle de motivasyona ayrı bir önem veriyorum.

Benzer şekilde eylemler konusu çok önemli, koçlukta eylem adımlarını belirleyebilmek de öyle. Fiziksel bir dünyada yaşıyoruz ve pek çok şeyi gerçekleştirmek için eylemlere ihtiyaç duyuyoruz.

Eyleme geçmek ayrı bir konu başlığı, eylemi sürdürmek ayrı, diğer yandan ikisi için de motivasyon gerekiyor. Başladığımız işi bitirmek dediğimizde motivasyonun yanına bir de disiplin ilave oluyor, hatta şöyle güzel bir söz var, motivasyonun bittiği yerde disiplin başlar şeklinde.

Peki hiç düşündünüz mü sizin motivasyon kaynaklarınız neler? Genel olarak bakıldığında kişi özelinde pek çok farklı motivasyon kaynağı olabilir, hayallerimiz, değerlerimiz, ödüller, başarmış olmak hissi gibi. Önemli olan kişinin kendi kaynaklarını keşfedip bunlara uygun yollar izlemesidir.

Bu konuda arkadaşlarınıza yardımcı olmak için verdiğiniz tavsiyeleri kendi hayatınızda uygulamaya çalışmak da bir yöntem olabilir.

Bazı insanların da farklılığa ihtiyaçları vardır, sürekli aynı şekilde tekrar eden rutinler herkesi motive etmeyebilir, bu nedenle çeşitlendirmek iyi gelir.

Önümüz yaz, şimdi motive olma zamanı, “belki umduğunuzdan güzel geçer yaz”, güzel bir hafta sonu diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş