ESKİSİ BİTMEDEN YENİSİ BAŞLAMAZ

ESKİSİ BİTMEDEN YENİSİ BAŞLAMAZ

Her bitiş bir başlangıçtır aslında. Geçen haftalarda yayınladığım bir Yarına Not şu şekildeydi: “Bazen bir şeyleri bitirmeden başlamak istediğin güzel şeylere de başlayamıyorsun”. Bir okurumun isteği üzerine bu konuda bir yazı kaleme aldım, umarım keyifle okur ve üzerinde düşünürsünüz.

Bir şeyleri bitirmek dediğimizde isterseniz bunu ikiye ayıralım; bir grupta zihnimizi sürekli meşgul eden nispeten küçük şeyler olsun, diğer grupta ise hayatımızı daha fazla etkileme şansına sahip olan büyük ve önemli kararlarımız yer alsın.

Önce küçük şeylerden başlayalım. Örnekler verelim; CV hazırlamak, iş başvurusu yapmak, birisini ziyaret etmek, arabayı servise götürmek, sonbahar temizliği yapmak, alınması gerekenleri almak gibi. Bunlar tek başlarına bir şey ifade etmeyebilir ama sayıları çoksa ve uzun zamandır erteleniyor ise kişinin zihnini meşgul eder durur.

Bu yüzden hızlıca bu listenin üzerinden geçip zihnimizi rahatlatmakta büyük yarar vardır. Zihnimiz bir kütüphane gibidir, yapılması gerektiği halde yapılmayan işlerinizi de bu kütüphanede açılıp yere saçılmış kitaplar gibi düşünün, ortalık darmadağınık gözükecektir, kimse böyle bir ortamda verimli çalışamaz, başlaması gereken işlere konsantre olamaz.

Diğer gruba geçelim, burada daha önemli konular yer alıyor. İşimizi değiştirmek, kendimizi kötü hissetmemize yol açan bir ilişkiye son vermek, bir başka şehre taşınmak gibi.

Yeni fırsatların farkına varabilmek ve fırsatlara açık olabilmek için bazen bir durumun dışına çıkmak gerekir, eskisi bitmeden yenisi başlamaz, eskinin enerjisi tüketir insanı.

Elbette, ani karar vermekten, ilerisini düşünmeden hareket etmekten bahsetmiyorum. Bir strateji, bir plan mutlaka olmalı. Diğer yandan her durumun içinden düşünerek çıkmakta mümkün değil, bazen bize iyi gelmeyeni arkamızda bırakmak gerekiyor ilerlemek için.

Özellikle de denenmesi gerekenler denendiyse ve bir türlü istediğimiz sonuçları alamıyorsak mevcut olanda çok da ısrar etmemek gerekli.

Bu tip konuların herkes için geçerli reçeteleri yok, her durum kendi içinde ayrı değerlendirilmeli ve bunu en iyi siz yaparsınız. Bugün bir karar alın ve önemli gördüğünüz bu tip birkaç konuyu tekrar değerlendirin lütfen, hayatınızı takıldığı yerden kurtarın, bazen doğru yerden çekerseniz tüm düğümler çözülür.

Sevgi ile kalın.

Not: Sonbahar dönemi koçluk çalışmaları hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar