ERTELEMEYİ BIRAKMAK VE HAREKETE GEÇMEK


Ertelemek, hayallerimizi gerçekleştirmemizin önündeki en büyük engellerden birisidir kuşkusuz. Peki hiç düşündünüz mü niye erteleriz? Bugün bunun olası nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde durmaya çalışacağım, bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum.

Her şeyden önce hepimiz değişmekten biraz korkarız, yeni bir hayal veya farklı bir istek demek çoğu zaman değişmek demektir aynı zamanda. Bilinmeyen korkutabilir insanı. Bu yüzden erteleriz.

Erteleriz, çünkü bazen isteğimiz bizim kendi isteğimiz değildir. Toplumun veya bir başkasının isteğini kendi isteğimiz gibi kabul etmişizdir. İsteğimiz, hayalimiz değildir.

Bazen de erteleriz, çünkü derinlerde bir yerde aslında yapamayacağımızı veya sürdüremeyeceğimizi düşünürüz.

Çok güzel bir söz var, “bir şeyi yapamadığında, yaptığın şeyleri düşün” diye.

Gerçekten size ait olan istekler içinde; ertelemedikleriniz ile erteledikleriniz arasındaki tek ve en önemli fark yapıp yapamayacağınıza dair inancınız aslında. Şüphesizce inanmak başlığı altında bir yazı kaleme aldım, Pazar günü yayımlayacağım onu da okumanızı isterim.

Ertelemeyi bırakıp değişmeye başlamak ve eyleme geçmek için olaya biraz da analitik bir bakış açısı ile yaklaşalım: Değişimin bir formülü var elbette; istek*inanç*ilk adım atma cesareti ≥ değişime olan direnç.

Arasında çarpı işareti olan tüm formüllerde elemanların herhangi bir tanesinin sıfır olması durumunda sonuç sıfır çıkar. Bu nedenlerle istek, inanç ve ilk adım atma cesaretinin hepsi aynı öneme sahiptir diyebiliriz.

Bir liste yapmanızı istiyorum sizden, 5-6 madde bile yeterli olabilir, son bir yıl içinde yaptığınız, başardığınız neler var, lütfen düşünün ve yazıya dökün (inanç).

Unutmayın, bin millik bir yolculuk bile bir adımla başlar. Ve hayallerini gerçekleştiren insanların en önemli özelliklerinden birisi o ilk adımı atma konusundaki cesaretleridir.

Bunu ilk yaptıklarında muhtemelen korkmuşlardır ama isteklerini elde etme konusundaki arzuları o kadar büyüktür ki korkularına rağmen ilerlemeyi başarmışlardır.

Güçlü yönleriniz neler, kimlerin desteğini alabilirsiniz, biraz bu ikisine odaklanın korkuyu aşmak için (ilk adım atma cesareti).

Arzunuzu artırmak için ise nedenlere odaklanın. Neden istiyorsunuz? Lütfen oturun ve 15-20 madde yazın bununla ilgili. Yeterince kuvvetli bir neden olduğunda nasılın önemi çok azalır (istek).

Bakalım bir Bilge bu konuda neler söylüyor:

“Koşulların tam olarak sizin istediğiniz şekle gelmesini bekliyorsanız bunu unutun, böyle bir şey asla olmayacak. Sürekli değişen bir dünyada yaşıyoruz, koşullar dediğimiz şey sabit değil. O yüzden ertelemeyin. Doğru an; her andır, bunu anlamak yaşamı anlamaktır.

Unutmayın, yolculuk sırasında rotanızı değiştirebilirsiniz, ama başlamazsanız yolculuk hiç olmayacak. “

Hep beraber bir yolculuğa var mısınız?

P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak ve Ekim ayı ücretsiz koçluk tanıtım görüşmesinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş