ERTELEMEK AMA NASIL?

ERTELEMEK AMA NASIL?

Ertelemek üzerine çok sayıda yazı kaleme aldım geçmişte, bu konu hakkında çok düşündüm, çevremdeki insanları gözlemledim. Küçük bir azınlık dışında hemen hemen herkesin bir şeyleri ertelediğini gördüm. Erteleme alışkanlığına sahip olan insanların da pek çok konuda başarılı olabildiklerini fark ettim. Bu nedenle bugün konuya farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdim.

Stres yönetiminde stresin tamamen ortadan kaldırılamayacağı ancak kontrol altında tutulabileceği varsayılır. Benzer şekilde eğer ertelemek bazı açılardan kaçınılmaz ise ertelemeyi kontrol altında tutabilir miyiz?

İki şekilde olabilir diye düşünüyorum; bir tanesi bazı kırmızı çizgiler belirlemek, örneğin sağlık ve eğitim gibi, bu konu başlıklarına giren şeyleri ertelememek ve diğer konularda ertelemeye biraz daha fazla izin vermek gibi.

Diğer yaklaşım ise önemli olan bir şeyi ertelediğimizde onu hangi tarihe ertelediğimize dikkat etmek. Benim bir arkadaşım var, her şeyi bir hafta sonra aynı gün ve saate ertelemeye çok yatkın. Diğer yandan önemli konular söz konusu olduğunda bu yaklaşımı tehlikeli buluyorum.

Bence en azından önemli konularla ilgili ( neyin önemli ve öncelikli olduğuna herkes kendi hayatına göre karar vermeli ) ertelemeyi mümkünse aynı gün farklı bir saat dilimine ya da en geç ertesi gün belli bir saate yapmalıyız. Bu şekilde ertelemeyi belli ölçülerde kontrol altından tutabileceğimizi düşünüyorum.

Elbette bunu yapabilmek için haftalık planınızda bazı boşluklar olmalı, bütün günler ve bütün saatler dolu ise ertelediğiniz şeyleri yeniden planlamak da zor olacaktır.

Erteleme davranışı önemli çünkü kendimize en çok kızdığımız konuların başında geliyor. Elbette diğer insanların da bize bu konuda kızmaya hakları var, eğer bunu sürekli olarak yapıyorsak.

Kaçınamadığımız şeyleri bir şekilde yönetebilmeliyiz; ertelemek de bu şekilde ele alındığında daha iyi sonuçlar elde etmemiz mümkün olabilir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar