ERTELEME ALIŞKANLIĞIMIZ

ERTELEME ALIŞKANLIĞIMIZ

Erteleme alışkanlığından pek çoğumuz muzdaribiz. Herkes belli ölçülerde bir erteleme davranışında bulunur. Diğer yandan bu konuda denge kaçmışsa yani kişi kendisi için önemli olan konuları ertelemesi nedeniyle sıkıntılar yaşıyorsa işte o zaman konuyu bir şekilde ele almak icap eder.

Benim genel yaklaşımım şu şekilde, erteleme alışkanlığı olan kişilere ilk önce önemli bir şeyi erteledikleri zaman ne yaptıklarını soruyorum, yani diyelim ki hafta sonu önemli bir rapor hazırlamanız gerekiyor fakat siz bunu yapmak yerine kitap okumayı ve kanepede kestirmeyi tercih ediyorsunuz. Bu durumda kişi aslında bir ihtiyacı nedeniyle erteliyor olabilir, kişinin dinlenmek, kendisi ile başbaşa kalmak, keyifli zaman geçirmek gibi ihtiyaçları olabilir, bu durumda bu ihtiyaçların giderilmesi ertelemeyi engelleyebilir.

Ertelemek elbette sadece ihtiyaçlar ile ilgili bir konu değil, zaman yönetimi ve öncelikler ile ilgili bağlantıları var. Zaman yönetimi biraz teknik bir konu ve bu yazıda buna girmeyi çok arzu etmiyorum. Diğer yandan öncelik konusu önemli ve biraz bahsetmek istiyorum.

Bir şeyi istediği halde o şeyi henüz gerçekleştirmemiş insanları incelediğimizde istediklerini iddia ettikleri şeyin öncelikleri arasında olmadığını görürüz, bu nedenle önceliklerimizi belirlemek önemlidir. İstediğimiz şeyler önceliklerimiz arasında yer almalıdır.

Geçenlerde bir arkadaşım ile sohbet ediyorduk, iş yerinde erteleme huyu nedeniyle yaşadığı sıkıntıları anlatıyordu, sonra dürüst bir şekilde şunu itiraf etti, aslında niye erteliyorum biliyor musun, çünkü yaptığım işten hiç keyif almıyorum.

Böylece erteleme alışkanlığımızın bize nelerden keyif alıp almadığımızı gösteren bir göstergeye dönüşmesi de mümkündür.

Ben gerçekçi bir insanım, hayatın içinde yapmayı çok sevdiğimiz şeyler var, bir şekilde o kadar keyif almadığımız şeyler de var, bunların bir kısmı sorumluluklara dair görevler olabilir.

Ertelediğimiz zaman aslında konuyu kafamızın içinde büyütüp duruyoruz, ertelediğimiz için kendimize kızıyoruz, beş saniye içinde harekete geçebilirseniz erteleme alışkanlığını da yenebilirsiniz aslında, bu beş saniye kuralı çok önemli.

The Secret To Self Motivation isimli bir video var, fırsatınız olduğunda Youtube üzerinden izleyin lütfen. Elbette benim videolarımı da izlemeyi ihmal etmeyinJ

Ertelemek ile ilgili olarak en son söylemek istediğim şey de şu, bu topraklarda bu konuda biraz dezavantajlı olduğumuzu düşünüyorum, ezbere dayalı eğitim ve sınav sistemi nedeniyle yıllarca sınava kısa süre kala çok sayıda bilgiyi hatmetmeye alışkın bir kitle söz konusu, erken çalıştığınızda unutabilirsiniz çünkü. Bu okul döneminde sınavlara son anda hazırlanma alışkanlığı maalesef belli ölçülerde ileriki yaşlarımızda da kendini gösteriyor.

Erteleme alışkanlığını yenmenin en iyi yöntemi listeler yapmak filan değildir, aklınıza geldiğinde beş saniye içinde harekete geçip bir adım atmaktır, listeler sadece daha büyük boyutlu işler için düşünülebilir belki.

Hayatı ertelemeyin ve her zamanki gibi sevgiyle kalın.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar