ENERJİMİZİ ARTIRMAK


Bu haftanın son yazısı enerjimizi artırmak üzerine, hafta içinde yayınlamış olduğum diğer yazıların bir özetinin yanı sıra bazı yeni bilgiler de içeriyor. Enerji konusu niye önemli?
Hayatımızda meydana gelen olayları kontrol etme şansına sahip değiliz, diğer yandan bakış açılarımızı ve davranışlarımızı kontrol edebiliriz, bu da bize önemli bir oyun sahası veriyor aslında. Enerjimiz yüksek olduğunda, kendimizi daha iyi hissediyor ve olaylara olumlu tarafından yaklaşıp olumlu tepkiler veriyoruz. Bu durumda her şey farklı şekilleniyor. Tam tersi durumlar da söz konusu elbette, enerjimiz düşük olduğunda, keyifsiz hissettiğimizde aynı olaylara daha farklı tepkiler veriyor ve olaylara kötü tarafından bakmayı seçebiliyoruz.
Enerjimizi artırmak ve genel olarak yüksek tutmak için neler yapabiliriz diye düşündüğümde aklıma 3 temel konu geldi açıkçası. Birincisi para konusu. Fiziksel bir dünyada yaşıyoruz ve alışverişler para ile gerçekleşiyor, her gün para ile ilgili bir şeyler yapıyoruz, para çekiyoruz, kredi kartı kullanıyoruz, nakit alışveriş yapıyoruz, vb.
Eğer paramız varsa para ile ilgili işlemler enerjimizi azaltmıyor ama eğer paramız yoksa veya daha kötüsü borçlarımız yüksek ise enerjimiz düşmeye başlıyor. ATM’den para çekerken ekside olduğumuzu görmek, kredi kartı ile bir ödeme yaparken ödeme tarihinde tamamını kapatamayacağımız bilmek enerjimizi düşürür. Enerjimizi artırmak istiyorsak para ile olan ilişkimizi gözden geçirmemiz gerekiyor, bunun ilk adımı mevcut borçlarımızdan mümkün olan en hızlı şekilde kurtulmanın bir yöntemini bulmak, acilen tasarruf etmeye ve yatırım yapmaya başlamak.
Enerji ile ilgili diğer önemli konu ise sağlığımız, bir insan sağlığına yatırım yapmalı bence. Uykusuna dikkat etmeli, daha sağlıklı beslenmenin yollarını araştırmalı ve uygulamalı, ayrıca sporu ve egzersizi hayatının düzenli bir parçası haline getirmeli. Bunu yapabilenler enerji konusuna 1-0 önde başlıyorlar diyebiliriz.
Enerjimizi artırmak ile ilgili önemli olan son husus ise farklı bir şeyler yapmak konusu. Ne olduğunun çok bir önemi yok aslında, rutinler bir süre sonra sıkıcı hale gelerek enerjimizi düşürmeye başlıyor. İşe farklı bir yoldan gidip gelmek, hiç izlemediğimiz tarzda bir film izlemek, daha önce okumadığımız tarzda bir kitap okumak, yapmadığımız herhangi bir şeyi hayatımıza dahil etmek.
Bütün bunları uyguladığınızda daha enerjik ve keyifli bir hayatınız olacak. Uygulayın ve farkı görün.
Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.