ENERJİMİZİ ARTIRAN VE ENERJİMİZİ AZALTAN KONULAR

ENERJİMİZİ ARTIRAN VE ENERJİMİZİ AZALTAN KONULAR

Çocukluğumuzda okulda gördüğümüz havuz problemlerini hatırlayın, enerji konusu da aslında benzer özellikler gösteriyor. Hepimizin bir enerji havuzu var içimizde, enerjimizi artıran şeyler buradaki enerji seviyesini yükseltiyor, enerjimizi azaltan kişiler ve konular ise enerji seviyesini düşürüyor. Çok basit bir mantıkla çalışıyor, diğer yandan enerji konusu gerçekten hepimiz için çok önemli.

Peki hiç düşündünüz mü son zamanlarda sizin enerjinizi artıran ve azaltan şeyler neler acaba? Lütfen üşenmeyin ve mümkünse iki ayrı liste hazırlayın. Bu işin ilk kısmı, farkındalık kazanmak her zaman önemlidir. Belki de listeye bir göz attığınızda şaşıracaksınız, olabildiği ölçüde dürüst ve objektif olmaya çalışın.

İkinci aşama ise enerjimizi artıran şeyleri daha çok yapmaya başlamak ve hayatımıza daha çok dahil etmeye çalışmak olabilir. Bazı örnekler üzerinden gidelim, enerjimi artıran şeyler spor yapmak, sağlıklı beslenmek, arkadaşlarımla kahve içmek, kitap okumak ve fotoğraf çekmek ise bunları hayatıma nasıl daha çok dahil edebilirim buna bakmam lazım. Ayrıca her iki listede de kişi boyutunu unutmayalım, bazı insanlarla zaman geçirmek enerjimizi artırır.

Enerjimizi azaltan şeyler listesinde ise belki ilk aşamada hepsine bir çözüm bulmak mümkün olmayacaktır, diğer yandan enerji kaçaklarını ne kadar azaltabilirsek o kadar iyi olur. Geceleri geç uyumak ve geç uyanmak, hafta sonlarını hiçbir şey yapmadan geçirmek, yalnız kalmak, bir şeyleri sürekli ertelemek enerjimi düşürüyor ise bir plan ve bir süreç dahilinde bunları değiştirebilirim.

Ayrıca sağlığınız ile ilgili konuları da ihmal etmeyin lütfen, bunlar genel olarak enerji seviyesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kendinizi sürekli yorgun ve enerjisiz hissediyorsanız bir doktora gidin, bazı testler yapılsın, belki bazı eksiklikler vardır takviyeler ile giderilebilecek olan. Ruhsal sağlığınızı da buna dahil edebiliriz, insan kendisini ihmal ettiğinde enerji seviyesi düşer.

Önümüz sonbahar, hepimize daha fazla enerji lazım, güzel enerjilerle geçecek harika bir dönem olsun.

Sevgi ile kalın.

Paylaş