Bir insan enerjisini sürekli olarak yönetemez, hiç kimse dış şartlardan bağımsız olarak sürekli olarak yüksek bir enerji ile dolaşamaz. Gerçekçi olmak gerekirse enerji seviyesinde iniş ve çıkışlar olacaktır, önemli olan genel olarak pozitif bir enerji alanını koruyabilmektir, her zaman değil, çoğu zaman olması yeterlidir. Ayrıca enerjimiz bizim dışımızdaki kişiler ve olaylardan etkilenir, bunu da unutmamak önemlidir.

Gelelim bu konuda neler yapabileceğimize, enerjimizi belirleyen faktörlerden bir tanesi üzerinde durmak istiyorum bugün, duygularımız.

Duygular alanı çok önemli. Gün içinde pek çok duygu hissediyoruz, duygular çok kabaca ikiye ayrılıyor, iyi hissettiren duygular (neşe, sevinç, tatmin gibi), o kadar da iyi hissettirmeyen ama yaşama bir şekilde dahil olan diğer duygular (öfke, üzüntü, kıskançlık gibi).

İlk saptamam gereken konu şu olabilir: Gün içinde yaşadığım diğer duygular daha çok hangi durumlarda ortaya çıkıyor, o sırada genellikle ne düşünüyorum?

Bu saptama bazı açılardan önemli. Ben duyguların büyük ölçüde düşüncelerin etkisi ile adeta otomatik olarak oluştuğuna inanıyorum.

Yapılan araştırmalar da duyguların arkasında düşüncelerin olduğunu gösteriyor. Yani düşünce yoksa duygu da yok, aynı eylemi yapan kişilerin farklı duygular hissetmeleri de bu yüzden, düşünceleri farklı.

Eğer belli ölçülerde düşüncelerimi kontrol edip yönetebilirsem o zaman duygularımı da yönetebilirim ve bu da enerjimi yönetmemi sağlar.

Bunun içinde gün içinde aklıma gelen düşünceleri not etmem ve sıklıkla karşıma çıkıp duygu durumumu veya enerji durumumu düşüren düşüncelerimi sorgulamam gerekir. Zaman içinde gerçek dışı düşünce kalıplarımı değiştirebilirim de.

Güzel söz ve güzel düşünce, güzel bir hayat yaratmakta etkilidir.

Sevgi ile kalın.