ENERJİK OLMAK İÇİN


Eğer hayatta ve sağlıklı iseniz yaşamın keyfini çıkarabilmeniz bir ölçüde ne kadar enerjik olduğunuz ile yakından ilgilidir. Ayrıca kişisel gelişimde olumlu enerjide olmanın ayrı bir önemi vardır. Her insanın enerjisini artırabilecek yöntemler farklı olabilir, diğer yandan bazı ortak alışkanlıklarımızın enerjik olmamızı engellediğini düşünüyorum. Bugünkü yazımda bu konuya yer verdim.

İlk sırada uyku eksikliği geliyor, erken yatıp uykunuzu alıp başladığınız bir günle geç yatıp uykusuz başladığınız bir gün enerji anlamında oldukça farklı olacaktır. Bu nedenle özellikle yapmanız gereken bir şey yoksa en geç 23.30 gibi yatmanızı tavsiye edebilirim.

Özellikle de sosyal medyada dolaşmak veya TV izlemek gibi gerekçelerle lütfen uykunuzdan fedakarlık etmeyin. Yapılan bazı araştırmalar günde ortalama 4 saatimizi TV karşısında ve/veya sosyal medyada geçirdiğimizi gösteriyor. Bu süre çok yüksek. Enerjimizi tüketmesinin yanı sıra bu süreyi başka herhangi bir aktivite için kullansak hayatımız çok daha iyi bir yöne doğru ilerleyebilir.

Enerjik olmak için diğer bir konu spor yapmayı günlük alışkanlıklarımız arasına yerleştirebilmek. Sabah veya akşam saatlerinde yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş bile enerjinizi artıracaktır.

Yürüyüşün bir diğer faydası ise yürüyüş esnasında daha sağlıklı düşünebilmemiz ve daha yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasıdır. Ben yazacağım konuları genellikle yürüyüşlerim sırasında keşfederim.

Düşünce demişken enerjinizi çalabilecek diğer bir unsur da elbette kafanızdaki düşüncelerdir. Düşünceler ile ilgili bilmemiz gereken en önemli husus düşüncelerimizin gerçek olmadığıdır. Bir insanın zihninden her gün binlerce düşünce geçer, bunların %95’i bir önceki günle aynıdır ve 2/3 ü olumsuz düşüncelerdir. Buradan hareketle düşüncelerimizi belli bir süreçte biraz olsun değiştirmek ve olumluya yönlendirmek bizi kesinlikle daha enerjik bir insan yapar.

Düşünceleri belli bir dönemde daha olumluya çevirebilmek için size keyif veren kişisel gelişim kitapları okumak kesinlikle işe yarar. Kendi kitaplarım olan Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar’ı bu anlamda sizlere gönül rahatlığı ile önerebilirim.

Teknolojik yaşantı da enerjimizi azaltan diğer bir konudur. Özellikle yoğun iş hayatı olan kişilerde sürekli her yerde erişilebilir olmak bir süre sonra yorgunluk olarak geri döner. Zamanı iyi yönetebilmek önemlidir. Diğer yandan; elektronik postalarınızın birikmesi de bir süre sonra zihninizi meşgul ederek sizi yorgun düşürür, bu nedenle günde belli saat aralıkları belirleyip sadece bu aralıklarda e postalarınızı kontrol edin ve yanıtlayın.

Doğada zaman geçirmek sizi daha enerjik yapar. Büyük kentlerde yaşayan insanların bu anlamda işi biraz daha zor olmakla birlikte hala kentlerin içinde bir miktar yeşil alan kalmış durumda. Fırsat bulduğunuzda doğada zaman geçirmeye çalışın.

Enerjimizi düşüren diğer bir konu ise yapılması gereken işleri ertelemektir. İş halledilmediği gibi bir süre sonra enerjiniz de düşmeye başlayacaktır. Unutmayın, her şeyi kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz, gerekiyorsa yardım alıp yapmanız gerekenleri yapmaya başlayın ve zihninizi rahatlatın.

Aynı anda çok sayıda işi yapmak kendimizi akıllı ve becerikli hissetmemize yol açsa da konsantrasyon problemlerine ve yorgunluğa yol açabilir. Bu nedenle sırası ile işleri tek tek halletmek daha iyi olacaktır.

Enerjimizi artırmak için son bir önerim ise günlük rutini biraz değiştirmektir. Merak ve heyecan duygusu enerjiyi artırır, rutinin dışına çıkıldığında merak ve heyecan artar.

Yarın yeni bir yazıda görüşmek üzere sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.