ENDİŞEYİ YENMEK VE ANDA KALMAK İÇİN PRATİK BİLGİLER

ENDİŞEYİ YENMEK VE ANDA KALMAK İÇİN PRATİK BİLGİLER

Okuyucularım zaman zaman yazılarımda yer verdiğim önerilerin fazla teorik olduğunu, gündelik hayata nasıl geçirebileceklerimi tam olarak bilemediklerini söylerler, ben de onlara hak veriyorum. Bu yüzden teorik kısımdan ziyade işin pratiğine odaklanacağımız bir yazı ilave etmek istedim arşive.

Sizce neler yaparsanız içinde olduğunuz ana dikkatinizi verip başka şeyler düşünmeden şöyle belki bir on dakika geçirebilirsiniz? Meditasyon yapmanın değişik yöntemleri neler olabilir?

Ben bu konunun biraz tadına vararak şükretmekle ilgisi olduğunu da düşünüyorum. Sabahları erken uyanıp çayı demlemeyi çok seviyorum. Uzun yıllardır şeker kullanmıyorum, diğer yandan ilk fincan çayımı içmeden önce bir tatlı kaşığı bal atıyorum ağzıma, balı damağımda hissetmeyi seviyorum, sonra da çayımı yudumlamaya başlıyorum. Doğu felsefesindeki çay seremonisi kadar abartmıyorum elbette, diğer yandan her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum. Sizlerde hangi içeceği seviyorsanız onu içtiğiniz zamanları başka hiçbir şeyler ilgilenmediğiniz bir keyif ritüeline dönüştürebilirsiniz.

Aynı anda iki şeyi yapmak iş hayatında işe yarayan bir özellik olabilir, diğer yandan anda kalmak açısından bakıldığında yararı değil zararı vardır. Her ne yapıyorsanız sadece ona konsantre olun ve tadını çıkarın.

Her gün en az 10 dakika bir koltukta hiçbir şey yapmadan, hareket etmeden ve düşünmeden 10 dakika sessizce oturun, bu da iyi gelecektir emin olabilirsiniz. Bu süreçte bedeninizi hissedin, ayak parmaklarınızı tek tek oynatın, ellerinizi hissedin, kumaşı hissedin, nefesinize odaklanın, nefes almanın ne kadar muhteşem bir deneyim olduğunu hatırlatın kendinize.

Eğer yukarıda anlattıklarım zor geldiyse sessiz bir yere oturun ve elinize bir buz küpü alın, buz küpü eriyene kadar sadece bu konu hakkında düşünün.

Dışarı çıkma imkanınız varsa, kendi bahçeniz ya da balkonunuz olabilir, sessiz bir saat seçin ve dışarıdaki seslere odaklanın. Bu sıralar şehrin yorucu gürültüsü iyice azaldı, baharın da etkisiyle şarkı söyleyen kuşları daha rahat duyabiliyorsunuz. Daha iyi bir deneyim için lütfen gözlerinizi kapatın ve sadece seslere odaklanın.

Bütün bu önerileri beğenmediyseniz kendi rahatlama, gevşeme ve meditasyon yönteminizi bulun ve onu yapın. Bir meditasyon müziği seçin. Önemli olan her gün bir veya iki defa 10 ila 20 dakika arasında uygulayabilmektir, farkı hemen hissetmeye başlarsınız.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar