ENDİŞEYİ AZALTMAK – BİR BİLGE

ENDİŞEYİ AZALTMAK – BİR BİLGE

Pandemi nedeniyle Datça’da yaşamaya başlayan Bilge ile telefonda görüşebiliyoruz ancak bu aralar. En son görüşmemizde İstanbul’un genel olarak nasıl olduğunu sordu, ben de “endişeli bir ruh hali içinde insanlar doğal olarak” diye cevap verdim. Yaşanan salgın sürecinde herkesin bir miktar endişeli olmasının son derece normal olduğunu belirttikten sonra endişeyi azaltmak için neler yapabileceğimi konuştuk. Aklımda kalan hususları sizinle de paylaşmak istedim.

“Hayatımızı ihtimaller belirler” şeklinde bir cümle kullandı Bilge, ben de biraz açmasını istedim. “Şöyle ki, her şey bir ihtimaldir aslında, sen hangi ihtimale daha fazla enerji akıtırsan o ihtimal kuvvetlenir ve gerçekleşme olasılığı artar. Bu nedenle bizi mutlu edeceğini düşündüğümüz ihtimalleri daha fazla gündeme getirmek varken genellikle tam tersini yaparken buluruz kendimizi.”

Endişeyi azaltmak anda kalmak ile mümkün olabilir sadece diye kendi fikrimi belirttim.

“Haklısın, ama konu o kadar basit değil.” diye yanıtladı Bilge ve devam etti: “Sana endişe veren şeyleri düşünmeye ve o ihtimalleri kuvvetlendirmeye devam ederken anda kalmayı da beceremezsin zaten.”

Bizim gençliğimizde şöyle bir söz vardı “ gelecek için kendini çok üzersen bugünün gerçekliği ile başa çıkamazsın”.

Henüz olmamış şeyler için endişelenmeyi azaltmalı herkes, evet önlem almak, plan yapmak iyidir, ama konuyu orada bırakmak gerekir. Daha fazlası yarar değil zarar getirir. Sürekli kötü ihtimaller üzerinde düşünmek endişe, kaygı ve stresten başka bir şey oluşturmaz.

Bu nedenle ihtimaller gerçek haline gelene kadar onlarla ilgilenmeyi bırak, zaten çok az bir kısmı gerçekleşir kötü ihtimallerin. Mark Twain’in meşhur sözüdür, hayatım boyunca pek çok kabusum oldu, ancak onların çok azını gerçekten yaşadım şeklindedir.

Bilge hepinize sevgi ve selamlarını iletti.

Paylaş

Önerilen Yazılar