ENDİŞELENMEK YERİNE İYİ İHTİMALLERİ DÜŞÜNMEK

ENDİŞELENMEK YERİNE İYİ İHTİMALLERİ DÜŞÜNMEK

Geçenlerde paylaştığım Yarına Not bu şekilde idi, “endişelenmek yerine iyi ihtimalleri de düşün biraz.”. Bundan 3 yıl önce ilk Yarına Not bu şekilde ortaya çıkmıştı, arkadaşım bu önerimi çok sevmiş, kısa ve öz önerilerin daha fazla kişiye ulaşmalı deyince ben de yarına notları yayınlamaya başlamıştım, çok sevilince de 2015 Ağustos ayında üçüncü kitabım olarak yayımladık ve halen talep görüyor, kitapçılarda bulunabiliyor.

Bugün bu konu hakkında kısa bir yazı yazmak istedim. Gelin ikiye ayıralım, endişelenmeyi azaltmak ve iyi ihtimalleri düşünmeyi artırmak olarak.

Endişelenmeyi azaltmak için herkes farklı yöntemler kullanabilir; ben kendime bazı sorular sorarak endişe seviyemi azaltıyorum genellikle:

1) Endişelendiğin şey önemli bir sağlık sorunu mu? (Çok şükür değil)

2) Endişelendiğin şey ailenden birisine ait gerçekten önemli bir konu mu? (Çok nadiren)

3) Endişelendiğin şey para ile ilgili iş ile ilgili bir konu mu (eğer öyleyse bir şekilde çözersin merak etme)

4) Endişelendiğin şey arkadaşlarınla ilgili bir konu mu (eğer öyleyse elinden geleni yap)

5) Endişelendiğin şey bir yıl sonra hala önemini koruyacak mı (yüzde doksan dokuzu bir yıl sonra önemsiz hale gelecek şeyler oluyor)?

Bu ve benzeri sorular sorduğumda görüyorum ki aslında endişelerim büyük ölçüde yersiz.

Bir de şöyle bir konu var, endişelendiğimiz şeyler çoğu zaman henüz gerçekleşmemiş, sadece gerçekleşme ihtimali olan ve hatta gerçekleşme ihtimali çok düşük olan şeyler.

Diyelim ki bir konuda gerçekleşme ihtimali yüzde beş veya on olan bir şeye takıldınız, kafanızda kurup duruyorsunuz, o halde en azından bir denge sağlamak için o konudaki en iyi senaryoyu da düşünün, varsın onun da gerçekleşme ihtimali yüzde beş veya on olsun.

Hayatınızın sonuna kadar aradığınız gerçek aşkı veya hayalinizdeki işi bulamayacağınızı mı düşünüyorsunuz o halde lütfen biraz zaman ayırıp bunun yüz seksen derece tersinde yer alan ihtimallere de bakalım ve zihnimizde oynatalım, gerçek aşkı bulduğunuzu ve devam ettiğini, istediğiniz gibi bir işte çalıştığınızı da hayal edin. Kendinize ve hayallerinize adaletli davranmış olursunuz en azından.

Sevgi ile kalın.

Not: Yayımlanmış dört adet kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, koçluk hakkındaki sorularınızı ise [email protected] adresine mail olarak iletebilirsiniz.

 

 

Paylaş