ENDİŞE YÖNETİMİ

ENDİŞE YÖNETİMİ

Endişeyi stres gibi düşünmek uygun olur; tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmayabilir, diğer yandan yönetilebilir, önemli olan rahat bir şekilde belli bir seviyenin altında tutabilmektir.

Endişenin fiziksel bileşenleri ya da fiziksel çözümleri de vardır. Aynı zamanda düşünsel olarak yapılabilecek olan pek çok şey de mevcuttur. Fiziksel çözümler aslında çok iyi bildiğimiz ama bir şekilde uygulamadığımız bazı aktivitelerdir. Örneğin uyku düzeninin iyi olması, düzenli spor yapma alışkanlığı, beslenmeye dikkat edilmesi, zararlı alışkanlıkların azaltılması, dinlenmeye ve eğlenmeye zaman ayırmak gibi.

Düşünsel süreçlere geldiğimizde ise şu yöntemler yararlı olabilir. Rutinler genel olarak endişeyi azaltırlar; bu nedenle keyif aldığınız veya yararlı olacağını düşündüğünüz rutinler oluşturabilirsiniz.

Mükemmel olma, mükemmel yapma isteği de genel olarak endişeyi artıran bir husustur. Böyle bir huyunuz var ise onu azaltmak endişeyi de azaltır.

Ayrıca düşüncelerin gerçek sanılması da endişeyi tetikler. Düşündüğünüz ya da hissettiğiniz her şey gerçek olma zorunda değil, lütfen bunu kendinize sık hatırlatın.

Anda kalma becerilerinizi geliştirmeniz ve anda kaldığınız süreleri uzatmanız da çok büyük yarar sağlar. İçinde olduğumuz anda endişe yoktur, endişe çoğunlukla geleceğe aittir.

Başlangıçta sizi endişelendiren konular üzerinde çalışmak için bir günlük tutabilirsiniz. Unutmayın endişe de bir duygudur, tüm duygularda olduğu gibi düşünceler tarafından yaratılır, sizi endişeye sevk eden düşüncelerinizi zaman içinde saptarsanız bunları değiştirdiğinizde endişeniz de azalacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar