ENDİŞE VE KAYGIDAN UZAK DURABİLMEK

ENDİŞE VE KAYGIDAN UZAK DURABİLMEK

Endişe ve kaygı bizi içeriden yiyip bitiren bir asit gibi adeta; bilirsiniz asit içine konulduğu kabı da zaman içinde aşındırır.

Endişe ve kaygı dediğimizde elbette kişiye özel durumlar olabilir, ben genel bir reçete paylaşacağım sadece.

Sağlık en önemli konu olduğuna göre; endişe ve kaygıların önemli bir bölümü sağlık durumumuza dairdir. Bu nedenle hazır sağlıklı iken bunu korumak için adımlar atmalıyız. Geçen hafta bronşit oldum; nefes alırken zorluk çekiyordum, bir nefesin ne kadar güzel ve önemli olduğunu anladım; bu nedenle kendinize dikkat edin lütfen.

Endişe ve kaygı ile ilgili diğer bir konu da para durumumuzdur. Modern bir dünyada yaşıyoruz, alışveriş para ile yapılıyor ve her gün bir şeyler alıyoruz, bu nedenle para durumu kötü olan bir kişinin enerjisini toplaması zor oluyor, endişe ve kaygı düzeyi çabuk artıyor.

Bir bütçe tutarak başlayın, harcamalarınızı yazın, bunları zorunlu ve keyfi olarak ikiye ayırın; bir ay sonunda keyfi harcamalarınıza bakın ve bir sonraki ay bunun yarısını tasarruf etmeye çalışın. Tasarruflarınız zaman içinde artınca emin olun kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Endişe ve kaygıdan uzak durabilmek için soruna değil çözüme odaklanmak gerekiyor. Çözüm odaklı olmak diye bir tabir var. Rahmetli Süleyman Demirel; bir konuyu düşündüğü zaman eline bir A4 kağıdı alırmış; kağıdı ikiye ayırır, sol tarafına bu konu ile ilgili değiştirebileceği şeyleri, sağ tarafına da değiştiremeyeceği şeyleri yazar, sağ tarafın üzerine bir çarpı atıp sadede değiştirebileceklerine odaklanırmış. Güzel bir yöntem bence de.

Endişe ve kaygıyı artıran bir diğer konu da her şeyi kontrol etmeye çalışmaktır; bunun yerine daha fazla güven yerleştirmeliyiz.

Sonuçlara değil sorumluluklara odaklanmak endişe ve kaygıyı azaltır. Ben çocuklarımın aldıkları notlara değil ne kadar ders çalıştıklarına bakarım. Kendi hayatımda da uygularım bu felsefeyi, her gün bir yazı yazar ve yayınlarım, bunun sonucu ne olur bilemem, belki hayal ettiğim gibi bir gazetede yazmaya başlarım, belki şu an olduğu gibi sosyal medyada devam ederim, sonuçları ben tek başıma belirleyemem.

Başarı konusuna çok fazla kafayı takmak da endişe ve kaygıyı artırır, başarı tanımınızı bir gözden geçirin. Unutmayalım kendi yapmış olduğumuz tanımlamaları istediğimiz zaman değiştirebiliriz.

Endişe ve kaygıdan uzak durabilmek için kendinize bir özgürlük alanı tanıyın, mükemmel olmak zorunda değiliz, hata yapabiliriz, fikir değiştirebiliriz.

Daha mutlu ve huzurlu günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş