ENDİŞE VE KAYGIDAN ÇIKMAK


Cuma günü yakın bir arkadaşım aradı, kendisini son dönemde çok endişeli ve kaygılı hissettiğini, buna bir çare bulamadığı için bana ulaştığını söyledi. Onu dinledikten sonra bazı çözüm önerileri paylaştım, konuşmamızın sonuna doğru kendisini daha iyi hissettiğini fark ettim, yakın bir zamanda buluşmak için sözleştik ve konuşmayı bitirdik. Arkadaşımla konuştuktan sonra bu konuda bir yazı kaleme almaya karar verdim, kendinizi endişeli ve kaygılı hissediyorsanız yazımı okumak ve sonrasında bakış açınızı biraz değiştirmek işinize yarayabilir.
Olaylara mantık çerçevesinde yaklaşmayı seviyorum, analitik bir yapım var, bu yönüm koçluk anlayışıma ve yazılarıma da yansıyor. Eğer kendinizi kaygılı ve endişeli hissediyorsanız büyük ihtimalle geleceği düşünüyorsunuz, yani anda değilsiniz, şimdide yaşamayı bıraktınız.
Gelecekten bahsediyorsak iki tane temel yaklaşım olabilir:
a) Gelecekte olacak olayları değiştirme şansına sahip değilim.
Bu durumda endişelenip kaygılanmanın bir anlamı yok çünkü zaten gelecek kendisi bildiği gibi gelecek, ben ne yaparsam yapayım durum değişmeyecek. O halde ne olursa olsun mutlu olmayı seçerim, en azından kaygılandığım durum oluşana kadar olabildiğince hayatın tadını çıkarırım.
b) Belli ölçülerde gelecekteki olayları şekillendirme ihtimalimiz var.
Bu durumda da endişenin bir yararı yok, zira ne kadar çok kaygılanır ve enerjimi düşürürsem olayların daha kötü şekilleneceği veya benim böyle algılayacağım kesin gibi. Mutlu olmayı seçersem, enerjimi olabildiğince yüksek tutarsam olayların daha pozitif şekilleneceği veya benim böyle göreceğim de kesin gibi.
Her iki ihtimali de gördük ve inceledik, endişe ve kaygıdan çıkmanın yolu aslında tek bir karar almaktan geçer. Kuvvetli bir karardır ve uygulaması her zaman çok kolay olmayabilir. Ne olursa olsun olabildiğince keyifli ve mutlu olmaya karar verin, elinizden geldiğince uygulayın. Anda kalın, içinde olunan anda endişe ve kaygı olmaz (dişçi koltuğunda oturmuyorsanız:)). Hiç kimse fiziken bugünde olup gelecekteki kötü senaryolar ile baş edemez.
Geleceğin en güzel yanı her seferinde tek bir gün olarak gelmesidir. Biz de gün gün ilerlersek endişe ve kaygı olmayacak ya da çok azalacaktır.
Hepinize güzel bir gün diliyorum, sevgi ile kalın.
P.S.: Yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir isimli kitaplarımı okuyabilir, sosyal medyadaki eski yazılara kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.