ENDİŞE İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

ENDİŞE İLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

Hepimiz dönem dönem bazı konular hakkında endişeleniyoruz; bununla ilgili olarak kontrolüm altında olan alanlara odaklanmak güzel bir çözüm olabilir, bu konu ile ilgili yakın tarihte bir yazı yayınlamıştım. Bugün de diğer önerilerimi paylaşmak istedim sizlerle.

Endişeden sıyrılmak için probleme değil çözümlere odaklanabilme becerisini biraz geliştirmek gerekiyor; pek çok durumda birden fazla çözüm yolu da olabilir üstelik, zihnin bunu görebilmesi için problem olarak gördüğünüz konunun nasıl çözülebileceğine dikkatinizi vermenizi tavsiye ederim, elbette her konuya uygulanamaz ama pek çok konuya uygulanabilir.

Endişeyi artıran bir konu da aynı anda birden fazla konuya odaklanmak; bunun yerine konuları belli bir sıra ile ele almakta fayda var. Endişelerini daha iyi yöneten insanların bunu iyi yaptıklarını gözlemliyorum.

Ayrıca dua, meditasyon, nefes teknikleri gibi yöntemler de endişeyi azaltmakta yararlı olabilirler, sağlıklı yaşam ve spor düzenli olarak uygulandığında olumlu etki yapar.

İnsan beden, zihin ve ruh olarak bir bütündür; endişe daha çok zihnin yarattığı senaryolar ile ilgilidir, bedensel ve ruhsal olarak kendimizi fit ve zinde tutabilirsek işimiz bir ölçüde kolaylaşacaktır.

Bazen bazı şeylerin bizim kontrolümüz dışında gelişebileceğini de kabul etmek gerekir, endişeli insanlar genellikle çok fazla kontrol etmeye çalışırlar.

Ayrıca boş bırakılan zihnin olumsuz düşünmeye bir miktar yatkın olduğunu düşünüyorum, bu nedenle anlamlı aktivitelerle kendimizi meşgul etmek ve ne olursa olsun üretim sürecinin bir şekilde içinde yer almak endişeleri azaltabilir.

Harekete geçmek önemlidir, attığınız adım çok büyük olmasa bile o konudaki  endişenizi azaltacaktır. O an itibarıyla bir adım atmanız mümkün değilse de en azından iyi bir planlama yaparak endişeyi biraz azaltabilirsiniz.

Ayrıca her şeyi kendi başınıza halletmek zorunda değilsiniz, her zaman yardım isteyebilirsiniz, bunu da hatırlamaya çalışın lütfen.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı ilkbahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş