EN SON NE ZAMAN BİR ŞEYİ İLK KEZ YAPTIN?


En büyük öğretmenlerim çocuklarım. Onların büyümesini izlemek hem çok keyifli hem de öğretici. Çocukların yaşama karşı merakı ve sevinci inanılmaz. Büyüdükçe bir yerlerde bir şeyleri bırakarak ilerliyoruz, sonra da hayatımız unuttuklarımızı hatırlamakla geçiyor.

Bu aralar küçük kızıma yüzme öğretiyoruz, ilk defa yüzüyor, ilk defa dalıyor, ilk defa atlıyor. Bunlardan duyduğu mutluluk her an yüzünden okunuyor.

Peki, siz en son ne zaman bir şeyi ilk defa yaptınız? Rutin hayatlar yaşıyoruz, otomatik pilota bağladık gidiyoruz, heyecan az, merak az, ilk defa yapılan şeylerin sayısı az. Oysa insan her gün ilk defa bir şeyi yapmalı, her gün olmuyorsa en azından haftada bir.

Çok büyük şeylerden bahsetmiyorum, ama küçük şeylerdir ya fark etmeden hayatımızı değiştiren. Kendi adıma deniyorum ben de, geçenlerde durduk yere ilk defa bir şeyler yaptım, çok güzel geldi.

Bir defter tutmanızı önereceğim, içinde bazı sorular ve sizin bu sorulara vereceğiniz günlük cevaplar olsun. Eğer sorulara sizi de tatmin edecek cevaplar verebilirseniz 3-4 hafta içinde yaşamınızdaki güzelliklerin artacağına emin olabilirsiniz.

Bugün beni en çok heyecanlandıran düşünce, fikir, istek ya da hayal ne oldu?

Bugün / Bu hafta ilk defa yaptığım şey neydi?

Bugün yeni ne öğrendim?

Bugünün en keyifli anı hangisiydi?

Benzeri sorulara Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımdan da ulaşabilirsiniz. Soru varsa, cevap vardır, önemli olan doğru soruları bulabilmektir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 × four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.