EN İYİ İHTİMALE OYNAMAK


Dün anda kalmak ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Bu yazıda zihnimizin geleceğe yaptığı yolculuklarda sıklıkla endişe alanına girdiğini ve bunun da anda kalmanın önünde bir engel teşkil ettiğini görmüştük. Peki, zihnimiz geleceğe yolculuk ettiğinde neden genellikle olumsuz senaryoları düşünüyoruz? Bunu değiştirmenin bir yöntemi olabilir mi? Bence, en iyi ihtimale oynamayı öğrenirsek veya en azından en kötü ihtimal senaryolarının yanına en iyi ihtimal senaryolarını yerleştirip bir denge yakalayabilirsek yapabiliriz.

Neden kötü senaryo yazmaya daha yatkınız? Pek çoğumuz bu şekilde büyütüldük, “ sen yine de en kötüsünü düşün, ona göre hazırlık yap”. Düşünce ve inançlarımız en kötü ihtimal senaryolarının ışığında şekillendi, büyüdük, pek çok şey değişti, ama bazılarımız için sürekli en kötüyü düşünmek alışkanlığı sürüyor.

Olumlu düşünmek nedir biliyor musunuz? En kötü ihtimal senaryolarının yanına en iyi ihtimal senaryolarını da ilave edebilmektir.

Olumsuz düşünen insanların pek çoğu en kötü ihtimal senaryolarına gereğinden fazla takılıp kalıyorlar. En kötüyü düşünüp en iyisini ummak diye bir şey yoktur, kendi içinde çelişki taşır. Bu bir elinizle mutsuzluğa tutunup diğer elinizle mutluluğu yakalamaya çalışmaya benzer, oysaki mutluluk için çoğu zaman eki elimizi de kullanmamız gerekir.

Bugünden itibaren kendinizi en kötü ihtimal senaryoları içinde kaybolmuş hissettiğinizde durun ve kendinize şunu söyleyin: “tamam, böyle bir şeyin olma ihtimali var ama sadece %10. Peki kalan %90 ihtimalle olaylar nasıl şekillenebilir? En iyi durumda ne olur? Kötü kısmını ele aldığım olay tam benim istediğim gibi güzel bir şekilde sonuçlanacak olsaydı bu nasıl olurdu?”

En iyi ihtimal senaryolarınızı farklı konular itibarıyla oluşturun lütfen. Para durumunuz en iyi ihtimal nasıl olabilir, işiniz en iyi ihtimal nasıl olabilir, ilişkiniz en iyi ihtimal nasıl olur?

En iyi ihtimale de oynayalım bakalım biraz neler değişecek?

Kötü durum senaryoları aklınıza üşüştüğü zaman daha önce yazmış olduğunuz en iyi ihtimal senaryolarını düşünün veya daha iyisi çıkarıp bir kere okuyun. Duygu durumunuz kısa sürede pozitife doğru ilerleyecektir.

İnsanlar baktıkları yöne doğru ilerlerler, siz hangi yöne bakıyorsunuz, en iyi ihtimale mi en kötü ihtimale mi?

Sevgi ile kalın.

P.S.: Kötü senaryolarınız ile tek başınıza mücadele etmekten sıkıldıysanız Mutlulukla Değişim Programına katılın ve farklı bir hayatın kapısını aralamaya başlayın, bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş