EN ANLAMSIZ BEKLEYİŞ, MUTLULUĞU BEKLEMEKTİR


Dün gece yayınladığım Yarın’a Not bu şekilde idi. Peki niye böyle? Çünkü mutluluk, o an sahip olduklarının farkında olarak yaşamaktır, bir şeyleri bekleyerek değil. Yaşadığımızı hissetmek ve zaten sahip olduklarımızla mutlu olmaya karar vermek. Yaşam devam ettikçe mutluluk da mucizeler de tükenmez. Gerçekten mutlu olmayı istiyorsanız bugünden kaçmadan bugünde kalmalı ve mutlu olmayı hemen şimdi seçmelisiniz, elinizdekilerle. Adını mutluluk koyun ve hayatınızın peşinden gidin, belki de ihtiyacınız olan tek şey iç sesinizi daha fazla dinlemek. En anlamsız bekleyiş, mutluluğu beklemektir.

Her yazıda adım adım daha mutlu bir hayata doğru ilerliyoruz, bu yazının adım sayısı 6. Geçtiğimiz hafta çok sayıda okurum ücretsiz koçluk tanıtım görüşmesinden yararlandı. Mutluluk üzerine sohbetlerimizden damıttıklarımı sizlerle de paylaşmak istedim.

1.Adım: Kendinizi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçin. Hayat bir yarış değil, ama ben illa bir yarış gözüyle bakacağım diyorsanız en azından sadece kendinizle yarıştığınızı varsayın. Meşhur bir söz vardır, “mutlu olabiliriz ama başkaları kadar mutlu olamayız, çünkü biz başkalarını olduklarından daha mutlu sanırız” şeklinde.

Kendimizi sürekli diğer insanlarla kıyaslamak mutsuzluğa götürür. Bunu değiştirmek için kendinizi kendinizle kıyaslamayı bir alışkanlık haline getirin, mümkünse bunu yazılı olarak yapın. Güçlü yönlerinize, geliştirdiğiniz yanlara odaklanın. Bir yıl önce neredeydim, şimdi neredeyim, bir yıl sonra ne yapmak istiyorum, bugünden itibaren neleri farklı yaparsam hedeflerime daha kolay ulaşırım?

2. adım kendinizi eleştirmekten vazgeçin, kendinizi destekleyin. En çok zamanımızı kendimizle geçiriyoruz ve kendimizle konuşuyoruz. İç diyaloglarımızı olumlu bir hale getirmek mutluluk konusunda sandığınızdan daha fazla olumlu etki yapabilir.

Kendinizi sürekli olarak eleştiriyorsanız, kendinize karşı olumsuz ifadeleri çok sık kullanıyorsanız mutluluk kaçar siz kovalarsınız. Örnek olsun diye söylüyorum sözüm meclisten dışarı, kendinize salak, beceriksiz gibi sıfatlar yapıştırıyorsanız nasıl mutlu olabilirsiniz ki?

Bunu değiştirmenin yöntemi kendinizi azarlayan tarzdaki konuşmalarınızı saptamak ve bir başkası bunları size söylese kendinizi nasıl savunursunuz, bunu düşünmek, mümkünse yazmak. Daha sonra kendi kendinize benzer sıfatlarla seslendiğinizde kendinizi durdurun ve savunmanızı hatırlayın.

3. adım sınırlarınızı çizin ve koruyun. Her şeye evet demek zorunda değiliz. Yeri geldiğinde hayır demek veya tepkimizi ortaya koymak mutluluk için önemlidir. Kırmızı çizgilerinizi belirleyin ve bu alanlara müdahale edilirse çizgilerinizi müdafaa edin. Örneğin dürüstlük sizin için çok önemliyse size yalan söylendiğinde bunu sineye çekmeyin.

4. adım herkese her şart altında yardım etmek zorunda olmadığımızı anlamak. Birisine yardımcı olacağım zaman üçlü bir sorgulama yapmayı alışkanlık haline getirdim, sizlere de tavsiye derim. Öncelikle kendime şunu soruyorum, açık ve net ifade edilmiş bir yardım talebi var mı?

Daha sonra bu konuda ne yapabilirim, onu düşünüyorum, son olarak da gerçekten yapmak istiyor muyum diye kendime soruyorum, eğer üçü bir arada mevcut ise harekete geçiyorum.

5. adım gerçekçi beklentiler oluşturmak. Dünkü yazımda detaylı olarak bahsetmiştim. Eğer henüz okumadıysanız lütfen okuyun. Mutluluk, bir bakış açısına göre, gerçekleşen ile beklenti arasındaki farkın azlığıdır. Özellikle insanlar konusunda gerçekçi beklentiler oluşturabilmek önemlidir. İnsan ilişkilerimizi daha huzurlu hale getirebilir.

Diğer kişiler kendileri istemedikleri sürece değişmeyecekler, beklentileri şekillendirirken buna çok dikkat etmeliyiz.

6. adım ise mükemmel olmaktan vazgeçmek olabilir. Bir şeyden keyif almak ile bir şeyin mükemmel olması/yapılması arasında çoğu zaman doğrudan bir ilişki yoktur. Tam istediğim gibi olmayacaksa hiç olmasın diyerek aslında nelerden vazgeçtiğinizi düşünün lütfen.

Güzel bir hafta hepimizin olsun, sevgi ile kalın.

P.S.: Eski yazılara kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak ve ücretsiz koçluk ön görüşmesinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.