EMPATİ NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

EMPATİ NEDİR, NEDEN ÖNEMLİDİR?

Youtube videolarımız için düşündüğümüz konu başlıklarından bir tanesi de empati konusu idi, empati nedir, neden önemlidir ve fazlası zararlı mıdır sorularına birlikte cevap arayalım bugün. Siz de lütfen görüşlerinizi yorum olarak paylaşın.

Empati yeteneği benim anladığım şekliyle kendimizi karşımızdaki insanın yani bir başkasının yerine koyabilmek, bu şekilde o kişinin düşüncelerini ve duygularını anlamaya çalışmaktır. Çok kolay olmadığını da ilave etmeliyim belki de. Koçluk çalışmalarım sırasında benden tavsiye istendiğinde bazen siz benimle aynı pozisyonda olsaydınız kendinize ne tavsiye ederdiniz diye cevap vermem belki de bu yüzdendir.

Biraz daha açacak ve genişletecek olursak şunu söyleyebiliriz, kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi sen de başkalarına yapma. Bunu başardığımız ölçüde empati kurabildiğimizi de söyleyebiliriz.

Bir insanla empati kurmak o insanı anlamak için ve iletişim kurmak için bir avantajdır, diğer yandan eğer size bir sorun ile gelmişse ve çözümü konusunda yardım istiyorsa o zaman tüm seçenekleri göstermek daha fazla işe yarayabilir, konuya sadece duygusal bir pencereden değil akıl ve mantık çerçevesinden yaklaşmak da önem arz eder.

Empati kelimesi ile bazen karıştırdığımız bir diğer kavram sempati kelimesi. Sempati duymak için aslında anlamamız ya da kendimizi o kişinin yerine koymamız gerekmiyor, farkı bu şekilde açıklayabiliyorum.

Empati en çok iletişimle ilgili olarak karşımıza çıkıyor, kadın erkek ilişkilerinde de çok önemli. En sık rastladığım empatik olmayan iletişim şu şekilde gelişiyor, birisi size geliyor, yaşadığı bir olayı ve buna bağlı duygularını anlatıyor, aslında o an muhtemelen tek istediği şey yaşadıklarını ve duygularını anlatarak rahatlamak, ihtiyacı olan şey karşısında onu can kulağı ile dinleyen birisinin varlığı. Bu tip durumlarda hemen bir çözüm önerisi sunmamız gerekmiyor veya ben olsaydım şöyle yapardım gibi bir şey değil karşımızdakinin ihtiyacı. Bunu yaptığımızda empatik olmayan bir iletişim kurmuş oluyoruz.

Empatik olmayan iletişime bir diğer örnek ise karşımızdaki insanın duyguları henüz çok taze iken genel geçer mantıklı tavsiyeler vermeye çalışmak, örneğin karşımızdaki kişi henüz yeni biten ilişkisinden ve yaşadığı aşk acısından bahsederken aman canım sana kız mı yok ya da erkek mi yok gibi yorumlar yapmak ya da işten yeni ayrılan ve bunun için üzülen birisine aman canım üzülecek ne var bunda işsizlik maaşını alırsın gibi şeyler söylemekten bahsediyorum.

Empati önemlidir çünkü iletişimin önemli temel taşlarından birisidir. Empati yapabilmek için her şeyden önce her insanın farklı bir gezegen olduğunu görebilmek gerekir, önyargılardan sıyrılmak, insanları ve olayları bağımsız ele almak, genellemelerden kaçınmak da işe yarar.

Gerçekten dinlediğinizde ve kişiye özel çözümler üretmeye çalıştığınızda empatiye yaklaşırsınız, bunun dışındaki durumlar da antipati oluşturabilir.

Empatiden de yararlanarak iletişimimizi güçlendireceğimiz güzel günler bizim olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzeri konularda koçluk desteği almak için [email protected] adresinden mail ile bana ulaşabilirsiniz.

Paylaş