ELİMİZDE OLANLAR VE OLMAYANLAR – İŞTE HAYAT

ELİMİZDE OLANLAR VE OLMAYANLAR – İŞTE HAYAT

Benim görüşüme göre hayatta bazı şeyler bizim elimizdedir, bazı şeyler ise değildir. Bir isteğimiz olduğunda da benzer bir durum ile karşılaşırız; isteğimize ulaşmak için yapabileceğimiz şeyler vardır ama bizim elimizde olmayan yönleri de olabilir.

Bazı örnekler üzerinden gidelim; diyelim ki yalnızsınız ve hayatınızda bir ilişki olmasını istiyorsunuz ya da bir ilişki içindesiniz ve daha iyi olmasını istiyorsunuz, örnek iş hayatından da olabilir mevcut işinizi değiştirmek istiyorsunuz veya ticaretle uğraşıyorsunuz ve satışlarınızı artırmak istiyorsunuz diyelim.

Bu ve benzeri örneklerin hepsinde dediğim durumla karşılaşıyoruz. İlişki örneğinden gidelim, yalnızsınız ve hayatınızda birisinin olmasını istiyorsunuz, bununla ilgili neler yapabilirsiniz? Dış görünüşünüze daha fazla özen gösterebilirsiniz, belki kilo verirsiniz belki spora başlarsınız, belki giyim tarzınızı biraz değiştirirsiniz. Başka ne yapılabilir? Ev ile iş arasında geçen rutin bir hayatınız varsa sosyal hayatınızı renklendirebilirsiniz. Ailenizin veya iş arkadaşlarınızın tanışmanız için ısrar ettiği kişileri görmeyi kabul edebilirsiniz. Kabul edelim bundan çok daha fazlasını yapamazsınız. Size uygun olabilecek birisiyle tanışmak tamamen sizin elinizde olan bir şey değildir.

İş değişikliği yapmak istiyorsunuz; sizin için uygun olabilecek şirketleri ve pozisyonları belirlediniz; başvuru yapıyorsunuz, görüşmelere çağırılınca gidiyorsunuz ve tanıdıklara iş aradığınızı söylediniz, bunun ötesinde ne yapabilirsiniz?

Ticaretle uğraşıyorsunuz; satışlarınızı artırmanız gerekiyor, çünkü mevcut durum ile geçinemiyorsunuz, sosyal medyada reklam kampanyası yaptınız, eski müşterilerinizi aradınız, iş bağlantıları kurmaya çalıştınız, broşür bastırdınız, gazeteye ilan verdiniz, zaten yapılabilecekler belki bu kadar.

Bir şey istediğinizde elinizden gelenin iyisini her zaman yapmalısınız ve bu altın kuraldır. Ama siz yapmanız gerekenleri yaptığınızda isteğiniz hemen gerçekleşmeyebilir arada bir zaman boşluğu oluşabilir. Bu dönemde elinizde olmayan bazı şeyler için hayıflanmayın lütfen.

Elimizde olmayan şeyler için endişelenmek enerjimizi ciddi anlamda düşürür, bizi asık suratlı, huysuz, huzursuz bir insan yapabilir.

Bugün bir isteğinizi düşünün, elinizden geleni yaptınız ama henüz olmadı, varsın olmasın, siz elinizden geleni yaptınız, ya daha hayırlı bir zamanda olacak ya da olmaması sizin için daha iyi. Bu düşünce şeklini yerleştirebilirseniz çok daha rahat edersiniz. Her şey en güzel zamanda olur.

Sevgi ile kalın.

Not: Yayınlanmış dört kitabıma D&R mağazaları ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar