EKİNOKS VE DEĞİŞİM

EKİNOKS VE DEĞİŞİM

Bir yıl içinde iki tane ekinoks vardır; gündüz ve gecenin süre olarak eşitlendiği bu günler aynı zamanda baharın ve değişimin müjdecisidir. Yıl içindeki ilk ekinoks 21 Mart tarihinde oluşur; ikincisi ise 23 Eylül tarihindedir ve sonbaharın başlangıcı olarak kabul edilebilir. 21 Aralık’taki en uzun geceye kadar günler kısalır.

Evet dediğim gibi ekinokslar baharın başlangıcını işaret ettiği için değişim dönemleridir, dünya ve doğa nasıl mevsim değişiklikleri ile kendisini yenilerse bizler de kendimizi yenilemek için güzel bir döneme giriyoruz.

Sizin bu dönemde kendinizde ve hayatınızda yenilemek istediğiniz neler var? Bu sorunun cevabının önemli olduğunu düşünüyorum, her şey bir soru ile başlar ve cevabına ilişkin bir hayal ile devam eder. Yılbaşına az bir zaman kaldı; yeni yıl başladığında hayatınızda nelerin daha farklı olmasını istiyorsunuz?

En çok neye özlem duyuyorsunuz? Biliyorsunuz şirket eğitimleri veren İyi’leşme Platformu’nun bir parçasıyım ben de. Geçenlerde bir toplantımıza başlarken kendi aramızda bu konuyu konuştuk kısaca. En çok neye özlem duyduğumuzu kendi aramızda paylaştık.

Benim cevabım en çok öğrenci olmaya özlem duyduğum şeklinde idi. O halde buradan hareketle kendi hayatımda yapacağım değişimin bir şeyler öğrenmeye dair olması şaşırtıcı olmaz. Bu yabancı bir dil öğrenmek de olabilir, bir yüksek lisans programına kayıt olmak veya yeni bir hobi edinmek de.

Siz en çok neye özlem duyuyorsunuz, hayatınızda yapacağınız pozitif değişimleri bu sorunun cevabının arkasına yerleştirebilirsiniz.

Elbette sadece soru sormak ve cevabını bulmak tek başına yeterli olmayabilir; bir düşünme ve araştırma sürecine girmek süreci devam ettirmek açısından yararlı olacaktır. Yapmak istediğim şeyin hayalini kurmak, eylem adımlarını belirlemek gibi.

Gelecekten bugüne geri gelme yöntemini de uygulayabilirsiniz; kendinizi gelecekte güzel bir resmin içine yerleştirin, yapmak istediğiniz değişimi hayata geçirmişsiniz, nasıl bir hayatınız var, günleriniz nasıl geçiyor, bu duyguyu hissetmeye çalışın, sonra da bunu gerçekleştirmek için bugünden geleceğe bir yol haritası oluşturun.

Son adım da her zaman olduğu gibi isteğimiz yönünde bir adım atmak. Süreç boyunca pozitifte kalabilmek de önemli elbette, istediğimizi düşünmek ve gözümüzde gerçekleşmiş halini canlandırmak gibi.

Değişim güzellikler getirsin hepimize.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla değişim programı Ekim ayı kayıtları devam etmektedir, yılbaşına kadar olan süreyi iyi değerlendirmek adına bu program sizin için de güzel bir çalışma olabilir, detaylı bilgi için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar