EKİM ZAMANI FARKLIDIR, HASAT ZAMANI FARKLI


Sabırlı olmak, huzurlu olmanın, mutlu olmanın hatta başarılı olmanın anahtarlarından birisidir. Yaşamımızı yaşarken doğadan ders almamız gerektiğini düşünürüm. Doğanın nasıl bir ritmi varsa bizim hayatlarımızın da bir ritmi var. Çok istediğimiz şeyler için bazen sabırlı olabilmek bu ritmin bir parçası.

Bir tohum ektiğinizde hemen ürün alamazsınız, güneş alması gerekir, sulanması gerekir, belli bir zaman sonra ürün oluşur. Bu yaz aylarında ekmeye başlayacağımız tohumlar da meyvelerini en erken sonbahar aylarında verecektir. Peki siz hayatınıza hangi tohumları ekmek istiyorsunuz, yani hayatınızda nelerin değişmesini istiyorsunuz ve bunun için neler yapmaya başlayabilirsiniz?

Çok genel bazı tavsiyelerimi paylaşayım, siz kendi özel reçetenizi oluşturmaya başlayın.

Her gün kendinize 15-20 dakika zaman ayırın, bunu düzenli olarak yapın, hayatınızda neleri iyileştirmek istediğinizi düşünün, mümkünse notlar alın.

Kendinize hedefler belirleyip yola çıktığınızda ayda bir, üç ayda bir durum değerlendirmesi yapın. Bu değerlendirmede hedefinize ne kadar uzaklıkta olduğunuzu düşünmekten ziyade neler başarmış olduğunuza, ne kadar yol almış olduğunuza odaklanın.

Mutluluk için insan ilişkilerinin önemini hiçbir zaman gözden kaçırmayın. Ne kadar yoğun olursanız olun sevdiklerinize zaman ayırın, her gün en az bir arkadaşınızı arayıp halini hatırını sorun.

Şikayet etmeyi hayatınızdan tamamen çıkarın. Bunun yerine özellikle güne başlarken ve gece yatmadan önce bol bol şükredin, dua edin.

Yardım etmekle mutluluk arasındaki bağlantıya dikkat edin. İmkanlarınız ölçüsünde ihtiyacı olan kişilere yardımcı olmaya çalışın ve mümkünse bunu düzenli bir şekilde yapın.

İlginizi çeken bir konu belirleyin ve her gün bu konuda on dakika yeni şeyler öğrenmeye gayret edin.

Mümkünse her gün düzenli olarak kitap okuyun, bilgi edinmenizi sağlayacak ve hayal gücünüzü geliştirecek kitaplar tercih edin.

Finansal durumunuzu iyileştirmek için çaba sarf edin, borç enerjisi mutsuzluğa yol açar.

Sağlığınıza yatırım yapın, hiçbir şey yapamıyorsanız her gün yarım saat yürümeye çalışın.

Geçmişinizden dersler çıkarın ama geçmişin içinde kaybolmayın. Çıkardığınız dersleri yazın ve geçmişle hesaplaşmanıza bir son verin, affedin ve yola devam edin.

Bu maddeler veya sizin bulacağınız maddeler, ne kadar çabuk uygulamaya alırsanız sonuçları da o kadar çabuk görürsünüz, elbette bir günde bir haftada çok fazla şey değişmeyebilir, ama bir ay sonra iki ay sonra siz de değişimi fark etmeye başlarsınız. Sabırlı olun, ektiğiniz tohumların meyvelere dönüşmesini izleyin.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.