EĞER MUTLU VE HUZURLU DEĞİLSEK BAŞARILI DA DEĞİLİZ


Dün başladığımız huzur konusuna bugün de devam ediyoruz, bu konu oldukça önemli. Ben huzurun bulaşıcı olduğunu düşünüyorum, kendimiz huzurlu olduğumuzda bu çevremizdeki insanlara da yansır, benzer şekilde huzurlu insanlarla zaman geçirdiğimizde huzurumuz artar.

Huzur aynı zamanda yaşam zevkini yaşatabilmekle ilgilidir. Yaşama dair bir merak ve heyecan duygusu içinde olabilmek yaşamı zevkle yaşamak, huzur verir.

Huzurla ilgili verebileceğim bir tavsiye ise kendinize bir huzur saati ve bir huzur alanı yaratmanız. Her gün en az yarım saati kendinize ayırın. İlla bir şey yapmanız gerekmiyor, isterseniz sadece oturun, isterseniz küçük notlar alın.

Kendinize bir huzur sığınağı bulun, evinizin balkonu da olabilir, sahilde bir çay bahçesi de aynı işlevi görür. Burayı olabildiğince sık ziyaret etmeye çalışın.

Huzur arkadaşlarla da elde edilebilir. Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz dostlarınız ve onlarla sergilediğiniz dayanışma her zaman huzur verir.

Rutinler de huzur anlamında faydalı olabilirler. Size huzur verecek etkinlikleri gün içine serpiştirerek bazı rutinler yakalayabilir ve yaşatabilirsiniz. Ben programım el verdiği ölçüde her gün parkta yürüyüş yapmaya çalışırım.

Huzur, zamanın durduğunu hissetmektir. Hafif olmaktır, özgür olmaktır, ben öğle saatlerinde türk kahvesi içerken hissederim bunu.

Aşırı hırslar da huzuru bozar, her şeyi tek bir hayata sığdırmak yerine sahip olduklarımızla mutlu olmaya çalışıp daha ulaşılabilir hedefler belirlediğimizde huzura yakın oluruz. Bunun için gerçekçi beklentiler oluşturmayı öğrenmek gerekir, er ya da geç hayat insana bunu öğretir zaten.

Ama bu hayal kurmayacağız anlamına gelmemeli, sadece hayalleri aşırı hırslardan arındırmak ve mevcudun güzelliğini kaçırmamak gerekir.

Bazen tam kazanırken geriye düşer insan, bazen de kaybettiğini düşünürken her şey yeniden başlar, hayat böyle bir pakettir işte, önemli olan günlerimizi mutluluk ve huzur içinde geçirebilmektir. Eğer mutlu ve huzurlu değilsek başarılı da değiliz.

Huzuru deneyimleyeceğiniz güzel günler diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.