DUYGUSAL DAYANIKLILIK

DUYGUSAL DAYANIKLILIK

İçinden geçtiğimiz zor günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz becerilerden bir tanesi de hiç şüphesiz duygusal dayanıklılık. Duygusal dayanıklılığımızı artırabiliriz, bunun için düşünce şeklimizle başlayan ve davranışlarımızla devam eden bir dizi değişiklik önemli.

Her şeyden önce şartları oldukları gibi kabul etmek önemli, özellikle de bizim kontrol alanımızda olmayan konularla ilgili olarak bunu yapmak bir tür ön şart aslında. Mevcut şartlar altında elimizden gelenin iyisini yapacağız.

Duygusal dayanıklılığı artırmanın yollarından bir tanesi de duygularımızı paylaşmak. Her ne kadar alınan tedbirlerden dolayı fazla kişiyle yüz yüze görüşme şansımız olmasa da arkadaşlarımız bize sadece bir telefon kadar uzaklar. Hissettiğiniz şeyleri içinize atmak yerine birileriyle paylaşmak emin olun daha iyi gelecek. Bunu yaparken karamsar bir tablo çizmekten kaçının lütfen, işin içine biraz espri ve bir tutam umut katmayı ihmal etmeyin.

Yönünüzü geleceğe çevirmek de duygusal dayanıklılığınızı artıracaktır, artık değiştiremeyeceğimiz bir geçmiş arkamızda dururken sürekli olarak geçmişi düşünmek size kendinizi iyi hissettirmeyecek.

Kendinize küçük günlük hedefler belirlemeyi de ihmal etmeyin, her gün yaşayacağınız bir şeyleri tamamlama duygusu kendinizi başarılı hissetmenizi de sağlayacaktır.

Zihin, beden ve ruh bir bütün olarak düşünüldüğünde imkanlar dahilinde kısa bir yürüyüş yapmak veya evde yapacağınız egzersizler de önemlidir. Ayrıca izlediğiniz ve okuduğunuz şeylerin ruhunuzu beslemesi, sanatla ilgilenmek ya da yeni bir bilgi öğrenmek veya yabancı dilinizi geliştirmek de size iyi gelebilir.

Anda kalmak, şükretmek, mevcut şartlar içinde yapabileceğimizin iyisini yapmak elbette önemli. Kendimize nazik ve şefkatli davranmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar