DUYGULARI İFADE ETMEK

DUYGULARI İFADE ETMEK

Duyguları ifade etmek, onları kontrol etmek neden önemlidir, nasıl geliştirilir? Sorularına cevap arayacağız bugünkü yazımda. Duyguların çok önemli olduğunu düşünüyorum, insan bir duygu varlığı, her ne kadar mantıklı düşündüğümüzü ve davrandığımızı iddia etsek te kararlarımızın pek çoğunun arkasında duygularımız var. Bugün duyguları ifade etmek ve kontrol etmek konularından bahsetmek istiyorum.

 Duyguları ifade etmediğinizde, yani bastırdığınızda her şeyden önce kendinizi iyi hissetmezsiniz, bunu hemen fark edersiniz hatta. Bastırdığımız ve ifade etmediğimiz duygular bir tür şişkinlik hissi yaratır bunu bazen içim şişti diye ifade ederiz. Ben duyguların mutlaka ifade edilmesi gerektiğini düşünüyorum, ağlamak istiyorsak ağlamalıyız, bağırmak istiyorsak bağırmalıyız, diğer yandan elbette bunu içinde olduğumuz ortamları dikkate alarak kimseyi rahatsız etmeden yapmaya özen göstermeliyiz.

 Duyguları ifade etmenin bir yöntemi de yazmaktır, karşınızdaki kişiye mektup yazın demiyorum, sadece hislerinizi kağıda dökmek çoğu zaman sizi biraz rahatlatabilir. Günlük tutmanın da bir tür rahatlatıcı etkisi olduğuna inanıyorum, çoğu insan günlük tutması istendiğinde sadece olayları not alır, halbuki esas önemli olan bu olaylara eşlik eden duygulardır.

 Duygular o kadar önemli ki bazen koçluk çalışmalarım sırasında hayatınızda yeni bir dönem açılıyor, hangi duyguları daha çok hissetmek istersiniz bu dönemde diye sorarım ve aldığım cevaba göre bazen peki bu duyguları size hissettiren neler var ve onları nasıl çoğaltabilirsiniz diye devam ederim. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 Duyguları kontrol etmekten bahsedelim biraz da, ben şahsen duygular üzerinde çok fazla kontrol kurabileceğimizi düşünmüyorum, bizim kontrol alanımız daha çok eylemler üzerindedir. Bu nedenle ben böyle bir şeyi neden hissediyorum diye kendimize kızmak çoğu zaman yararsız bir alışkanlıktır. Her şeyi hissedebiliriz, duygular insanlar için, önemli olan böyle hissediyor olmama rağmen eylemlerimi kontrol edebiliyor muyum?

 Bir örnek verelim, diyelim ki birisinden hoşlandınız, hoşlandığınız kişi ile birlikte olmanız herhangi bir nedenden dolayı uygun değil, bu durumda neden hoşlandım diye kızmak işe yaramaz, önemli olan bunun kontrol edilemeyeceğini bilerek eylemler anlamında ne yapıp yapmadığınıza bakmaktır.

 Birisine kızabilirsiniz de, kızdığınızda özellikle dikkat edin, aşırı bir tepki verip haklı iken haksız duruma düşmemeye özen gösterin, işte bu da bir tür davranış kontrolüdür.

 Duygusal olmayı kötü bir şeymiş gibi anlatan kişilere de rastlıyorum, bence duygulara sahip olmak yaşıyor olmanın en güzel göstergesidir.

 Sevgi ile kalın.

Paylaş