DÜŞÜNDÜĞÜN HER ŞEYE İNANMA – NEGATİF DÜŞÜNCEDEN KURTULMA YOLLARI

yeşil ve huzur

Aslında negatif bir düşünceye sahip olmak tek başına sakıncalı olmayabilir. Sorunu yaratan şey bu düşüncenin gerçek olduğuna inanmanızdır. Düşündüğümüz her şey gerçek olsaydı emin olan felaket kötü bir hayatımız olurdu.

Bu nedenle mümkün olduğu ölçüde negatif düşüncelerinizi bir mantık ve gerçekçilik süzgecinden geçirmeye çalışın.

İçinde olduğumuz koronavirüs döneminde nasıl bir ruh halinde olduğumuz her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Ruh halimizi oluşturan şey ise düşüncelerimiz. Düşüncelerimiz okuduğumuz, izlediğimiz ve dinlediğimiz şeylerden de belli ölçülerde etkileniyorlar, bu nedenle bunlara dikkat etmeliyiz. Peki pozitif düşünce nedir ya de negatif düşüncelerden kurtulma yolları neler olabilir?

Bu konu ile ilgili diğer önerilerimi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir tür meditasyon yapmak tekniği olarak havadaki bulutlar gibi negatif düşüncelerin gelip gitmesine izin verebilirsiniz. Meditasyon müziği eşliğinde de olabilir. Ne kadar az direnç gösterirseniz kalma süreleri o kadar kısa olur.

İkinci bir yöntem olarak kullandığınız kelimelere dikkat ederek zaman içinde negatif düşünceleri azaltabilirsiniz. Kelimelerin hayatımızdaki önemi çok fazladır. Her zaman, hiçbir zaman, hep gibi kalıplar negatif düşünceleri kuvvetlendirir. Bunun yerine zaman zaman, çoğu zaman, bazen gibi kelimeler kullanmaya gayret edin.

Üçüncü bir yöntem bir tür farkındalık yaratmak olur, düşüncelerimiz duygularımızı oluştururlar. Duygularımızı iyi ve kötü, pozitif ve negatif diye ayrıştırmak yerine tam olarak ne hissettiğimizi ortaya çıkarmak arkasındaki düşünce yapısını bulmamızı ve değiştirmemizi kolaylaştırır.

Dördüncü bir yöntem sahip olduğunuz inançlar ile ilgilidir. Umutlu olmanızı sağlayan inançlarınız var ise veya bunları oluşturabilirsiniz negatif düşünceler sizi daha az etkiler. Bu da geçer, her şeyin bir çözümü bulunur, yakında daha güzel günler olacaktır gibi inançlardan bahsediyorum.

Son konu da beklentiler ile ilgili olmalı. Bir günde büyük değişim elde etmeyi beklemeyin, herhangi bir konu ile ilgili olarak beklenti çıtasını çok yüksek tutmak başaramazsanız kendinizi kötü hissetmenize ve negatif düşüncelere daha açık hale gelmenize neden olabilir. Beklentiler konusunda daha gerçekçi davranmaya çalışın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar