DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HER ŞEY GERÇEK DEĞİL

DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HER ŞEY GERÇEK DEĞİL

Çok sevdiğim bir söz, “düşündüğümüz her şey gerçek değil”, imkan olsa değişik yerlere assak ve gün içinde bu şekilde sürekli hatırlasak keşke. İnsan hayatta kalmak üzere kurgulanmış olan bir varlık. Bu nedenle olumsuz düşünmeye daha yatkın bir zihni var. Gün içinde düşündüğümüz şeylerin çok büyük kısmı gerçek olmayan ve olumsuz düşünceler. Bunlar bir araya geldiğinde kaygı seviyemizi artırarak anda kalmamızı ve hayattan keyif almamızı engelliyor.

Zihin yapısı gereğince geçmişi alıp birebir geleceğe yansıtma eğilimine sahip, bunu bizi korumak için yapıyor, diğer yandan gerçek bir tehdit ile sıradan bir durumu ayrıştıramadığı için gereğinden fazla uyarana maruz kalıyoruz.

Zannederek yaşıyoruz aslında, özellikle gelecekle ilgili düşüncelerimiz sürekli olarak çarpıtılıyor ve büyük ölçüde olumsuzluk içeriyor.

Bunu değiştirmek için bilinçli bir çaba sarf etmenin önemli olduğunu düşünüyorum.

Bugüne kadar düşündüklerimiz gerçekleşmiş olsaydı şu an hayatta olmazdık.

Olumlu düşünmek öğrenilebilir bir beceri, biraz farkındalığı artırmak gerekiyor sadece.

Geleceğimizi şekillendirirken geleceğin geçmişimizden farklı olmasına izin vermeliyiz.

Bunun yöntemi de olayları daha sağlıklı analiz etmek, olumsuz iç sesler ve düşüncelere karşı bir savunma mekanizması geliştirmek, ayrıca daha fazla hayal kurmaktır. Bu çalışmaların yazılı olarak yapılması daha yararlı olabilecektir.

Güzel düşüncelerinizi not alın ve bunları okuyun, size kendinizi iyi hissettiren şeyleri daha sık yapın, olumlu ve pozitif insanlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışın, işler istediğiniz gibi gitmediğinde bunun dünyanın sonu olmadığını kendinize telkin edin.

Hayatın inişleri ve çıkışları olacaktır, hiçbir iniş ve çıkış sonsuza dek sürmez.

Bulutlar dağılır, güneş çıkar, sizin hayatınızda da öyle olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Bu ve benzer konularda koçluk desteği almak için [email protected] adresinden bana ulaşabilirsiniz

Paylaş