DÜŞÜNCELERİN DEĞİŞİRSE DÜNYAN DEĞİŞİR


Düşüncelerinize dikkat edin. Önce bir şey düşünürsünüz, bu düşünce sizde bir duygu yaratır, bu duygu bir davranışa sebep olabilir. Bir şey düşünmeden bir duygu durumuna, bir ruh haline giremezsiniz.
Düşünceler, kendilerine benzeyen düşünceleri çeker ve bir dakika içinde bir eşik noktasına ulaşılabilir, bedende bir kimyasal değişim başlar, bazı hormonlar salgılanır, bir duygu durumu veya ruh hali dediğimiz şey oluşur.
İçinde bulunduğumuz ruh haline göre de davranışlarımız şekillenir veya değişir.
Yapılan araştırmalar, her gün binlerce düşüncenin zihnimizde oluştuğunu, bu düşüncelerin %95’inin bir önceki günle aynı olduğunu ortaya koyuyor. Farklı duygular içinde olmak istiyorsak, farklı davranışlar göstermek istiyorsak düşüncelerimizi belli bir süreç içinde yavaşça değiştirmeliyiz.
Diğer yandan; özellikle başlangıç aşamasında düşünceleri fark etmek ve takip etmek çok zor olabilir. Duyguların veya ruh hallerinin farkına varmak çoğu zaman daha kolaydır.
Bir şey düşünmeden bir duygu oluşmayacağını öğrenmiştik, işimize yarayabilecek bir diğer bilgi ise duyguların kalıcı değil geçici olduklarıdır. Pek çok duygu durumu yarım saat içinde kendiliğinden kaybolur. Dolayısı ile özellikle de olumsuz duygular içindeyken karar almamalı, bir davranışta bulunmamalı veya davranışlarımıza her zamankinden fazla dikkat etmeliyiz, yarım saat sonra daha sağlıklı bir ruh halinde olabiliriz.
Bu hafta yapmanızı önereceğim bir egzersiz var, kendinizi değiştirmek istediğiniz bir duygu durumunda (örneğin endişe, öfke) fark ettiğinizde kendinize şunu sorun lütfen, “ben biraz önce ne düşünüyordum?”
Düşüncelerinizi not alın. Onlar hayat bahçemize ektiğimiz tohumlardır. Güzel meyveler elde etmek istiyorsak güzel tohumlar ekmeliyiz.
Güzel düşüncelerle dolu bir gün diliyorum, sevgi ile kalın.
P.S: Düşünce ve inançlarınızı tespit etmek, belli bir süreç içinde size olumlu olarak hizmet edecek şekilde değiştirmek istiyorsanız Mutlulukla Değişim Programı tam aradığınız şey olabilir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sixteen − twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.