Dünyanın En Tanınan İnsanı


Uyku tutmadı yine. Başucundaki lambayı açtı, kitabına uzandı. Birkaç sayfa okuduktan sonra yerine bıraktı, yataktan kalktı. Mutfağa geçti, göz ucu ile saate baktı, 03.30, uyanmak için erken, tekrar uyumaya çalışmak için geç diye düşündü. Su ısıtıcısının düğmesine bastı, su ısınırken dolapta bulduğu bisküvi paketini açtı, çayı demledi ve salona geçti.

Lap top’un düğmesine dokundu, onu da uykusundan uyandırdı. Facebook’u açtı, haber kaynağındaki paylaşımları gözden geçirmeye başladı. Derken gözü mesajlar bölümündeki kırmızı renkli 1 rakamına takıldı, mesaj almazdı genellikle, sadece doğum günlerinde belki birkaç tane.

Yalnızlığı seviyordu, fazla arkadaşı yoktu. Ailesi evlenmesinden ümidi kesmişti, bu konuyu onlarla tartışmaktan sıkılmıştı. Birkaç yıl önce ani bir kararla tek başına yaşamaya başlamıştı. 38 yaşında, yalnız. Zaten işi ve iş seyahatleri zamanının çoğunu alıyordu. Yurtdışı ortaklı bir firmanın Orta Doğu bölge satış müdürüydü. Yılın 6 ayından fazlasını seyahatlerde geçiriyordu, Rana’dan ayrıldığında beri ki bu 3 yıl önceydi ciddi bir ilişkisi olmamıştı. Dubai’de tanıştığı Maria’yı saymazsak tabi.

Maria aklına gelince gülümsedi, “beni iyi bir insan olduğuna inandırabilir misin?” demişti ayrılırken. Maria Küba’da yaşıyordu, aklından geçirse bile hiçbir zaman oraya gidecek cesareti toplayamamıştı. İletişimleri kesileli uzun zaman olmuştu.

Mesaja tıkladı, alışılagelmiş bir mesaj olmadığı her halinden belliydi, sosyal medyadaki az sayıda fotoğrafı kullanılarak tek bir fotoğraf yapılmıştı ve “Dünyanın en çok tanınan insanı olmak ister misin?” yazıyordu mesajda.

Neden yaptığını yıllar sonra bile açıklayamayacaktı ama mesajı yanıtladı: “Elbette isterim, kim istemez, ne yapmak gerekiyor?”.

Dünyanın en çok tanınan insanı olursa yalnızlıktan kurtulabilir belki Maria ile yeniden iletişime geçebilirdi.

Cevap çok fazla gecikmedi, “Biz ….. isimli reklam şirketinin ortaklarıyız, her yıl sadece bir kişiye bu şansı veriyoruz. Tek yapman gereken bize 30 tane iyi özelliğini ve bunlarla ilgili hikayeleri ve varsa resimleri göndermen. Senin adına bir facebook sayfası ve web sitesi açacağız, çok yakında Barack Obama’dan daha çok tanınacaksın. Her gün başka bir özelliğini ön plana çıkaracağız, bir ay sonra sokakta tanınmadan yürümek senin için çok zor olacak. Karar vermek için 06.30’a kadar zamanın var, eğer bu süre içinde olumlu bir yanıt vermezsen veya istediğimiz bilgileri iletemezsen diğer adaylardan birisine teklif götüreceğiz.”

Teklifi kabul etmekle ilgili tereddütü yoktu, bu bir şaka bile olsa, ne kaybedebilirdi ki?

Diğer yandan, bırak 30’u 3 tane bile iyi özelliği aklına gelmiyordu. Zaman hızla akmaya başlamıştı, balkona çıktı, biraz temiz hava almaya ihtiyacı vardı.

Balkonda iken denemeye karar verdi, bilgisayarında bir Word dosyası oluşturdu ve yazmaya başladı.

Vicdan sahibiyim

Geçenlerde yolda ayağından yaralanmış bir köpeğe rastladım, onu tedavi ettirdim ve zaman zaman hayvan barınağında ziyaret ediyorum.

Dürüstüm

Geçenlerde canım işe gitmek istemiyordu, seyahatten yeni dönmüştüm, istesem bin türlü bahane bulabilirdim ama arayıp canımın işe gitmek istemediğini söyleyip bir gün izin aldım.

Yardımseverim

Kullanmadığım giysilerin tamamını belediyenin bu iş için oluşturmuş olduğu birime teslim ettim, bir kazak kışın tanımadığım birisini ısıtsın diye.

Doğayı sever ve korurum

Yaz tatilinde katıldığım eko kampta güzel zaman geçirdim, daha fazla ağaç dikilmesi için cömert bir bağış yaptım.

İnsanlarla gerçekten ilgilenirim

Geçenlerde şirketin çaycısının annesi hastalanmıştı, iş çıkışı onu evine bırakıp annesini ziyaret ettim, annesi taze çiçeklere ve ziyaretime çok sevindi.

…….

Sürenin dolmasına iki dakika kala hazırladığı dosyayı bilgisayarından gönderdi.

Aradan bir ay geçti, ne bir mesaj geldi, ne de arayan oldu.

Fena halde işletilmişti.

Diğer yandan; son bir ayda hayatında inanılmaz olumlu değişiklikler gerçekleşmişti. Maria bile arayıp tatil için birkaç günlüğüne İstanbul’a geleceğini ve onunla görüşmek istediğini söylemişti, belki onu ailesi ile de tanıştırırdı.

Her sabah uyandığında 30 maddelik listesini tekrar okumak dışında hiçbir şey yapmamıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.