Hafta sonu bir fırsat yaratıp uzun zamandır görmediğim Bilge’yi ziyarete gittim, eşi Ceyda Hanım ile birlikte keyifli bir sohbetin içindeydiler. Ayrıca Bilge bir yandan mahalledeki çocuklara hediye etmek için bir kızak yapıyordu, unutulmaya başlanan bir sanat diye anlattı biraz. Ben de çocukluğuma geri döndüm kızağı görünce, o zamanlar İstanbul henüz binalar nedeniyle bu kadar ısınmamışken çok daha fazla kar yağardı ve yağan kar yerde uzun süre kalırdı, okullar tatil olurdu, biz de genellikle mahalle arasında kızak kayardık, güzel günlerdi.

Klasik olarak sobanın üzerinde pişirdikleri kestaneden ikram ettiler, kuşburnu çayı içtik, Ceyda Hanım bu çayın kış aylarında tüketilmesinin insanın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi. Biraz yeni çıkacak kitabımdan bahsettik. Sohbet bir süre sonra döndü dolaştı yeni yıl kararlarının uygulanmasına ve yeni yılda neleri farklı yapabileceğimize geldi.

Aldığım sonuçları iki katına çıkarmak istediğimi söyledim Bilge’ye ve bunun için neler yapabileceğimi sordum, Bilge’nin yanıtını sizlerle de paylaşmak istedim.

“İki katı çalışmalısın evlat, ama tek başına çalışmak yeterli değildir biliyorsun, aynı zamanda iki katı dua etmen ve iki katı gülümsemen de gerekiyor bence.”

“Bunları zaten yapıyorum, daha farklı bir önerin yok mu?” diye serzenişte bulundum.

“Benim bildiğim budur, sonuçların iki katına çıkmasını istiyorsan yaptıklarını iki katına çıkarmaya çalış.”

“Anlaştık o zaman, iki katı dua etmek ve gülümsemek çok keyifli olacak” diye yanıtladım.

“Elbette, üstelik bunları iki katına çıkarmak için mutlaka belli bir hedefin de olması gerekmiyor, yapmaya başla, hayatındaki değişimleri gözlemle ve devam et.”

“Pek çok insan yeni yıl kararlarını niye gerçekleştiremiyor sence?”

“Yeni yıl kararlarını gerçekleştirmek için sabırlı olmak gerekir, çoğu insan ayın birinde aniden büyük bir değişim başlatmaya çalışıyor, ayrıca her konuda bir şeyleri değiştirmeye çalışmak yerine belki bir veya iki konu seçmek daha iyi olabilir, son olarak da bir şeyler istediğin gibi gitmediği zaman hemen pes etmemelisin ve elinden geleni yapmaya devam etmelisin, bazen sonuçlar gecikmeli olarak gelir hayatta, gülümse ve devam et.”

Bilge’ye ve Ceyda Hanım’a teşekkür edip yanlarından ayrıldım, tekrar uğramaya çalışacağımı söyledim, hepinize selam ve sevgilerini ilettiler.

Sevgi ile kalın.