Gelecekteki yaratımlarınızı belirleyen şey şu an yaşadığınız deneyimler değil, onları kendinize nasıl anlatmayı seçtiğinizdir.

Zihnimiz yaşadığımız her deneyimi analiz eder, filtreler, iyi-kötü olarak etiketler ve bir kategoriye yerleştirir. Biz de bu düşünceleri kullandığımız sözcüklerle ifade ederiz. Seçtiğimiz sözcükleri yakalamak, düşüncelerimiz fark etmek açısından önemli bir anahtar. Hayatla ve kendimizle ilgili düşüncelerimiz değiştikçe kullandığımız sözcükler de otomatikman değişir. Sözcüklerimizi özenli bir şekilde seçmek ise düşünce alışkanlığımızı istediğimiz yöne kaydırmak açısından çok etkili.

Geçenlerde küçük kızım Ada ile birbirimize bilmece soruyorduk. Hafızadaki bilmece stokları tükenince iş başa düştü. “Cebi vardır, yavrusunu orada taşır” gibi dahiyane fikirler üreterek oyunumuza devam ettik J Bir süre sonra Ada bana baktı ve “Anne” dedi, “Biz bu bilmeceleri uyduruyoruz, değil mi?” “Yoo” dedim “Niye uyduralım, bunları biz yaratıyoruz

O an yüzündeki beğenmez ifade birden gururlu bir hal aldı ve yeni bir şeyler yaratmanın sevinciyle çok mutlu oldu.

Sonuç olarak baktığınızda uydurmanın da yaratmanın da anlamı belki aslında aynı; olmayan bir şeyi söylemek. Fakat birisine negatif bir anlam yüklemişken diğerine pozitif bir anlam yüklemiş durumdayız. Hangisini kullandığımız ve kendimizi eleştirmeyi mi yoksa takdir etmeyi mi seçtiğimiz tamamen bize kalmış.

Bir danışanımla yaptığım seansta da buna benzer bir konuşma yaşandı. Danışanım yaşadığı bir durumu anlatırken kendisinin de biraz maymun iştahlı olduğundan söz etti. Farkında bile olmadan eleştiriyordu kendisini. Sözünü kestim ve maymun iştahlı kelimesini başka bir şekilde ifade etmesini rica ettim. Biraz düşündükten sonra, kendisinin değişik şeyleri denemekten keyif alan bir insan olduğunu söyledi. Biraz evvelki eleştirel bakış açısı, beğeniye dönüşmüştü bile.

Deneyimlerimizi nasıl anlatmayı seçtiğimiz, gelecekteki yaratımlarımızı etkileyen tek şey olacak. O yüzden lütfen dikkatli yapın seçimlerinizi. Sözcüklerinizi değiştirmek için özenli bir emek harcayın. Harcayın ki, düşünce alışkanlığınız da bununla beraber yavaş yavaş değişmeye başlasın.

Düşünce alışkanlığınız değişince de yaşamınız yönü değişmeye başlayacak.

Eğer yaşamınızda bir değişim arzu eder ve olasılıklarınız hakkında daha detaylı görüşmek isterseniz, ÜCRETSİZ BİR ÖNGÖRÜŞME için bana ozge@ozgecuhadaroglu.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Diğer yazılarım için www.ozgecuhadaroglu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

#hayatböylegüzel paylaşımları için Instagram hesabım @cuhadarogluozge

Sevgiyle kalın.

Özge Çuhadaroğlu