DOĞRU KARAR ALMAK


Sizin için çok önemli bir konuda karar arifesindesiniz. Belki bir iş teklifi, belki evlilik, çocuk sahibi olmak, kendi işyerinizi açmak, yurt dışında yaşamak, başka bir kente taşınmak, bir ilişkiye başlamak/sonlandırmak, hangi bölümde okuyacağınıza karar vermek veya sizin için önemli olan her ne varsa.

Aşağıda anlatacağım basit yöntem yardımcı olabilir.

Karar alırken bir başkasına tavsiye verir gibi düşünmek.

Ben koçluk yapıyorum; koçluk, tavsiye vermek veya taktik vermek değildir. Bu nedenle birisi benden herhangi bir konuda tavsiye istediğinde ona söylediğim ilk şey genelde şu oluyor: “En yakın arkadaşın sana gelip senin bana anlattığına benzer bir hikaye anlatsa ona ne tavsiye edersin, işte bu tavsiyeyi al ve hayatında uygula!”

Tavsiye istediğimizde esasında tavsiye de istemiyoruz, sadece bunun farkında değiliz.

Bir konuda karar veriyoruz, kararımızı uygulayacağız, ancak sorumluluğu tek başımıza üstlenmek istemiyoruz. Bu nedenle bir başkasının bizim kararımızı onaylamasına ihtiyaç duyabiliyoruz.

Bu maalesef gelişimimizin önündeki en büyük engellerden birisidir.

Kararlarımızın sorumluluğunu almalıyız, bu bizi bir yetişkin yapar. Ancak sorumluluk almakla kendimizi suçlamayı da birbiriyle karıştırmamalıyız.

Sorumluluğu üstlenelim, sonrasında süreç içinde kendimize geri bildirim yapalım.

Ne istiyorduk, ne oldu, neleri farklı yaparsak istediğimiz sonuca daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabiliriz?

Kendimize bu konuda bir tavsiye verecek olsaydık bu ne olurdu?

Unutmayalım ki bir kararı doğru veya yanlış yapan şey, başlangıçtaki değerlendirme sürecinin dışında ve hatta daha fazla, kararı aldıktan sonra yaptıklarımız olacaktır. Esnek olmak çok önemlidir, plan değişiklikleri çoğu zaman zorunludur. Eğer başaracağınıza inanır ve elinizden gelenin en iyisini yaparsanız, aldığınız kararların çoğunu doğru kararlar haline getirebilirsiniz.

Beklemeyi bilmek ve sonuçlar konusunda sabırlı olmak da önemlidir. Bu açıdan bakıldığında doğru karar, beklemeye değecek olan karardır.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Eski yazılara adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk ile ilgili bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.