DOĞANIN BİR PARÇASI OLDUĞUMUZU HATIRLAMAK – AĞAÇLARIN ÖNEMİ

DOĞANIN BİR PARÇASI OLDUĞUMUZU HATIRLAMAK – AĞAÇLARIN ÖNEMİ

İçinden geçtiğimiz süreçte en çok özlediğim şey doğa oldu. Korona ne zaman bitecek, bunu bilmiyoruz. Koronavirüs salgını bittiğinde yapacağım ilk şey de doğa ile kucaklaşmak olacak. Maalesef doğaya çok kötü davrandık. Salgın sona erdikten sonra daha farklı davranarak doğa ile yeniden dost olabileceğimizi ve onun da bizi affedeceğini hayal ediyorum.

Tüketim çılgınlığının son bulması ve gereksiz tüketimin azalması ile gereksiz üretimin azalması belki de doğal kaynakların korunması anlamında bir yarar sağlar. Tüketim toplumu olmaktan çıkıp doğa dostu üretim toplumuna dönüşmeliyiz.

Homo Sapiens kitabını okuduğumda kitaptan en çok aklımda kalan bölüm şu olmuştu, insanlar geçmişte çok daha kısa yaşamlara sahipti, diğer yandan büyük ihtimalle çok daha mutlu idiler. Doğanın kucağında anda kalma becerileri son derece gelişmiş, gelecek kaygısı ve endişeleri olmayan, biraz da dedikodu yapmayı seven bir tür olan insanoğlu tarım devrimi ve sanayi devrimi ile çok farklı bir noktaya doğru ilerledi maalesef.

Şimdi çoğumuz bahçeli evlerin önemini daha çok anladık, eskiden çoğumuzun bahçesinde ailenin kendi ihtiyacını belli ölçülerde karşılayacak kadar bir şeyler ekilirdi. Balkonlardan çiçekler eksik olmazdı. Her şey mevsiminde tüketilirdi.

Doğada her şeyin mükemmel bir zamanlaması var ve her bitki sabırla bu döngüyü takip ediyor. Ekilen tohum sulanarak ve güneş ışığı alarak büyüyor, çiçek açıyor. Doğadaki yaşamın ritmiyle uyumlanabildiğimizde biz de çok daha huzurlu ve sakin insanlar olabiliyoruz.

Ağaçların yaşamını düşünelim, ne kadar çok soğuk havaya ve fırtınaya maruz kaldılar kış aylarında, birbirlerinden destek alarak her mevsimin güzelliğinin farkında olarak baharı ve yazı karşıladılar.

Ağaçların öneminin ve sayısız faydalarının yanı sıra bilgelikleri de önemlidir. Biz içinden geçtiğimiz durumları bir ağaç gibi bilge ve sabırlı bir şekilde karşılayabiliyor muyuz? Ya da onların yaptığı gibi birbirimizden destek alıyor muyuz? Bunları yaptığımız ölçüde bilgelik yolunda ilerlemiş olacağız.

Bir ağaç gibi olmak önemli, esen rüzgarlar karşısında eğilmek ama kırılmamak, dalları kaybetmek ama gövdeyi korumak ve her kışı takip eden bir bahar olduğunu bilecek bilgeliğe sahip olmak. Resilience yani duygusal dayanıklılık testi anlamında çok şey söylüyor bize ağaçlar.

Bundan sonra ağaçlar arasında dolaşırken onların bilgeliğinden daha çok şey öğrenmeye çalışacağım, bizimle paylaşmaya hazır olduklarından eminim. Siz de normal hayatımıza dönünce fırsat buldukça ağaçların olduğu yerlerde daha fazla zaman geçirmeye çalışın, ağaçların bilgeliği bulaşıcıdır.

Paylaş

Önerilen Yazılar