DOĞADA DAHA ÇOK ZAMAN GEÇİRİN

DOĞADA DAHA ÇOK ZAMAN GEÇİRİN

Yürüyüş yaptığım zamanlar da mutlu oluyorum; hele bir doğal güzellik içinde yürüyorsam, geçen zamanı anlamıyorum ki bu iyiye işarettir mutluluk anlamında.

Doğadan uzaklaştıkça insanın mutsuz olduğuna inanıyorum, bir şekilde doğada daha fazla zaman geçirmenin yollarını bulmalıyız, bunun için kendimizi ve imkanlarımızı olabildiğince zorlamalıyız.

Çocukluğum Beykoz’da geçti, tepelerde uçurtma uçurdum, babamla kuş tuttum, korularda yürüyüş yaptım, bugün belki bunları yapamıyorum ama ağaçları olan bir parkta dolaştığımda yine belli ölçülerde mutlu oluyorum.

Geçenlerde bir kitap yayımlandı, Peter Wohlleben – Ağaçların Gizli Yaşamı, henüz kitabı okumadım ama tanıtımı için yazılmış olan bir yazıyı okuma fırsatım oldu. Ağaçların birbirleri ile haberleşmeleri inanılmazdı, üstelik mantarları bir tür internet ağı olarak kullanıyorlarmış. Ne zaman bir ağaç görsem gider sarılırım, parkta beni görenler şaşırarak bakar bazen, zeytin ağaçlarını ve fıstık çamını özellikle seviyorum.

Ayrıca kozalak toplamayı da seviyorum, kızlarla sulu boya ile boyuyoruz onları bazen. Bugün güzel bir Pazar günü, fırsatınız varsa biraz doğada zaman geçirin, size iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

Ha şimdi diyeceksiniz ki İstanbul’da doğa mı kaldı, evet maalesef büyük bir kısmını yok ettik, diğer yandan sadece bir iki saatlik mesafede hala bozulmamış yerler var, buralara günübirlik yürüyüş turları düzenleniyor, mevsim bahar, alın fotoğraf makinenizi ve düşün yollara.

Bir park, bir deniz kıyısı hepsi olur, doğadan kopmayalım, doğa bize iyi geliyor.

Güzel bir hafta ve güzel bir Nisan ayı diliyorum.

Sevgi ile kalın.

 

 

 

 

 

Paylaş

Önerilen Yazılar