DİSİPLİNİN ÖNEMİ


Sevdiğimiz şeyler söz konusu ise hepimiz disiplinli davranabiliriz. Ben her sabah erken bir saatte uyanarak bir gece önceden hazırlamış olduğum paylaşımlarımı yapıyorum. 9 aydır yayındayız, bir gün olsun bugün bir şey paylaşmayayım veya öğleden sonra yaparım diye düşünmedim. Çünkü bu paylaşımları çok severek yaptığım işin bir parçası olarak görüyorum.

Disiplin dediğimiz aslında hazırlanmak, sonuçlar konusunda sabırlı olmak ve kararlılığımızı koruyarak yola devam etmektir. Disiplinin kelime olarak olumsuz çağrışım yaptığı durumlar daha çok dışarıdan dayatıldığı durumlardır. Bu nedenle aslında daha çok kendi isteklerimiz ve söylediklerimiz konusunda daha disiplinli oluruz.

Koçluk bunu temel alarak ilerler, tavsiye ve taktik vermekten kaçınırız. Cevaplar kişinin kendisinden gelmelidir ancak o zaman disiplinle uygulanacak eylem adımları oluşabilir.

Disiplin aynı zamanda anda kalma becerilerini de geliştirir. Bir şeyi disiplinle yapmak çoğu zaman sadece ona konsantre olmayı gerektirir. Bunu yaptığınızda ayrıntıları yakalamanız kolaylaşır ve rekabetin yoğun olduğu alanlarda farkı yaratan çoğu zaman ayrıntılardır.

Eylem odaklı bir dünyada yaşadığımız için istekleri ve hedefleri doğrultusunda disiplinli bir şekilde çalışanlar er ya da geç isteklerine kavuşurlar. Başaramayanlar yolun bir yerinde vazgeçip disiplinden kopanlardır.

Disiplinli olmak özellikle başlangıçta biraz yorucu olabilir. Diğer yandan ısrarla devam ettiğinizde yaptığınız işte uzmanlaşır ve daha az çaba ve daha fazla keyif ile üretir hale gelirsiniz.

Bugün hepimizin hayranlıkla takip ettiği, yaptıklarına ulaşmak istediğimiz bazı insanlar var. Bu insanları TV’de, gazete ve dergilerde izliyoruz. Genellikle ünlü olduktan sonraki hayatlarını biliyoruz. Peki şunu düşünüyor muyuz, bu kadar ünlü olmadan, başarılı olmadan önce neler yaptılar?

En az %90’ının istedikleri yere gelmek için disiplinli bir şekilde çalışmış olduklarını rahatlıkla iddia edebilirim. Yetenek önemlidir, ancak disiplin olmadan tek başına yeterli değildir.

Disiplini korumak konusunda yararlanabileceğiniz yöntemlerin bir tanesi gelecek hayalimizi ve vizyonumuzu canlı tutmaktır. Ne için yola koyulmuş olduğumuz kendimize hatırlatmanın yollarını bulmalıyız. Disiplinli adımların sonuçları sadece bugünü değil geleceği de şekillendirir.

Yaptığımız eylemler ve sonuçlar arasında görünmeyen bir bağ vardır, ne kadar disiplinli olursanız bu bağ o denli kuvvetli olacaktır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

five + 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.