DİK DUR VE GÜLÜMSE

DİK DUR VE GÜLÜMSE

Che’nin meşhur sözüdür, dik dur ve gülümse, bırak neden gülümsediğini bilmesinler. Dik durmak ve gülümsemek; genel olarak özgüveni artırır, geçmişe değil geleceğe odaklanmayı sağlar, pozitif duygular üretmeyi kolaylaştırır.

Anthony Robbins’in 3F formülü bu konuda etkili sonuçlar yaratabilir; Fizyoloji, Fokus ve Filolojiye önem vermek olarak açıklayabiliriz.

Fizyolojiniz duruşunuzdur, nasıl baktığınız, nasıl yürüdüğünüz, nasıl bir ruh hali içinde olduğunuzun fiziksel yansımasıdır. Dik durmaya çalışarak; hafifçe yukarı bakarak, spor yaparak, dans ederek, genel olarak hareketli bir yaşam sürerek ve/veya pilates ve yoga yaparak fizyolojinizi belli bir süreç içinde değiştirebilirsiniz.

Fokus (Odak) ise dikkatinizi neye verdiğinizdir, odağınızda neler var, gerçekten  istediklerinizi ve gitmek istediğiniz hedefleri odağınızda tutmalısınız. Geçmişe değil geleceğe odaklanmalısınız. Kendinize bir hedef belirleyin ve dikkatinizi ona verin, bu sayede algıda seçicilik ile fırsatlar ve tesadüfler devreye girecektir. Unutmayalım baktığımız yöne doğru ilerleriz.

Filoloji ise kendinizle olan konuşmalarınızda nasıl bir dil kullandığınızdır, olumlu mu, olumsuz mu? Kendinize neler söylüyorsunuz? Ben kelimesinin arkasına yerleştirdiğiniz şeylere dikkat edin.

Değişim dediğimiz zaman bütün bunların zaman içinde değişmesinden bahsediyoruz. Eğer değişmeye karar verdiyseniz fizyolojinizi, fokusunuzu ve filolojinizi (üçünü birlikte) değiştirerek işe başlamanızı öneririm.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar