DİĞER İNSANLAR OLMASAYDI?

DİĞER İNSANLAR OLMASAYDI?

Dün mutluluk ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Bugün mutluluk konusuna farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. Mutluluğun önündeki engellerden birisi de kendimizi diğer insanlarla kıyaslamaktır.

Çok sevdiğim bir soru var, eğer kaç yaşında olduğunu bilmeseydin kaç yaşında olurdun şeklinde. Buradan yola çıkarak benzer bir soru yöneltmek istiyorum sizlere.

Eğer diğer insanların nasıl yaşadığı, neler yaptığı hakkında hiçbir fikriniz olmasaydı hayatınızı nasıl yaşardınız?

Bu soruyu sormamın amacı şu, diğer insanlarla çok fazla ilgilendiğimizde, kendimizi onlarla kıyaslamaya başladığımızda mutluluk bizden uzaklaşıyor.

Güzel bir işi ve iyi sayılabilecek bir geliri olan insan başka bir arkadaşı kendisinden daha iyi bir mevkide olduğu için veya daha fazla kazandığı için kendisini mutsuz hissedebiliyor.

Veya içinde olduğumuz ilişkileri başka ilişkiler ile kıyaslıyoruz, onun eşi ile ilişkisi daha güzel, biz babamla hiç onlar kadar yakın olmadık gibi.

Meşhur sözdür, biz diğer insanları hep olduklarından daha mutlu sanırız ve mutluluğumuz önündeki en büyük engel budur.

Yaşam bir yarış değil, herkes kendi kulvarında farklı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Mutlaka bir kıyas yapılacaksa kendi kendinizle yapabilirsiniz bunu. Bir hedefinizi düşünün, buna ne kadar yakınsınız, altı ay önce durum nasıldı, işler istediğiniz gibi gidiyor mu, gitmiyorsa daha farklı neler yapabilirsiniz gibi.

Diğer insanlar olmasaydı hayat çok sıkıcı ve renksiz olurdu, sevgi, iletişim ve paylaşım olmazdı. Bunlara odaklanalım ve sahip olduğumuz ilişkiler, sevgi bağları için şükredelim.

Sevgi ile kalın.

Not: Bütün eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk ön görüşmesi yapmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar